Dostatek pohybu nemusí k hubnutí stačit. Nový výzkum odkrývá příčiny obezity
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nová americká studie ukazuje, že dostatek pohybu nemusí stačit, pokud chceme zhubnout. Nízký obsah sacharidů, hodně bílkovin, málo cukru, hodně pohybu: zdá se, že nic z toho nepomáhá, pokud zkrátka jíme příliš mnoho, píše německý deník Bild.
Průzkum Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z loňského roku ukazuje, že v Česku trpí nadváhou až 60 % populace. Podle SZÚ je obezita nejrozšířenější civilizační onemocnění a vyúsťuje ve zhruba třicet chorob, nejčastěji v takové nemoci, jako jsou kardiovaskulární choroby provázené mrtvicemi a infarkty, cukrovka druhého typu, nádorová onemocnění, kloubní obtíže, poruchy spánku, deprese a chronická respiračních onemocnění.
„Alarmující je v Česku i stále rostoucí počet obézních dětí. Jen u těch ve věku 13-17 let stoupl od roku 96 do současnosti podíl jedinců s nadváhou z 10 na 25 %. Náklady na léčbu komplikací spojených s obezitou v ČR představují zhruba 30 miliard korun ročně. Obezita je i podle dat WHO vážným problémem veřejného zdraví a jedním z hlavních faktorů invalidity a úmrtí v celém evropském regionu,“ uvedla loni v březnu ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková, MHA.
V Německu pak podle Německé společnosti pro obezitu trpí nadváhou přibližně dvě třetiny mužů a dobrá polovina žen, píše Bild. Cvičení však zřejmě hraje při hubnutí mnohem menší roli než naše strava. K tomuto závěru dospěla studie týmu z Dukeovy univerzity v americkém Durhamu.
Vědci analyzovali index tělesné hmotnosti (BMI), procento tělesného tuku a spotřebu energie u 4213 lidí ze 34 skupin obyvatelstva na šesti kontinentech. Jednalo se o skupiny s velmi odlišným životním stylem: lovci a sběrači, zemědělci či lidé z průmyslových zemí. Velké množství kalorií je podle vědců desetkrát pravděpodobnější příčinou obezity než nedostatek pohybu.
Nepřekvapí, že byla rovněž zjištěna souvislost mezi životem v ekonomicky vysoce rozvinutých zemích a vyšším BMI a procentem tělesného tuku. U lidí z těchto zemí však byla také pozorována vyšší spotřeba energie. To znamená, že obezitu ve vyspělých zemích nelze vysvětlit tím, že lidé v těchto zemích nemají dostatek pohybu.
Vědci mají podezření, že na vině je zvýšené množství tzv. vysoce zpracovaných potravin, píše Bild. Patří mezi ně třeba uzeniny, sladkosti, hotová a mražená jídla nebo pokrmy ve fast-foodech. Všude, kde jsou tyto potraviny rozšířené, se zvyšuje i procento tělesného tuku. Jejich široká dostupnost a nízká cena podporují jejich nadměrnou konzumaci. Přestože vědci neměli k dispozici podrobné informace o příslušných stravovacích návycích testovaných osob, vyvodili závěry z dostupných potravin.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.