„Mám ještě něco dokončit.“ Trump věří, že přežití atentátu nebyla náhoda. Chce zachránit Ameriku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pokus o atentát na Donalda Trumpa během volebního mítinku v Butleru v Pensylvánii otřásl celou Amerikou. 13. července uplynul od této události, při které byl Trump málem zavražděn, jeden rok. Osm výstřelů, jeden zásah do ucha a jeden mrtvý mezi civilisty – dramatický moment, který změnil nejen prezidentskou kampaň, ale i bezpečnostní protokoly. Zásadně proměnil i samotného exprezidenta. „Byl to zázrak,“ shodují se jeho spojenci i někteří politici. Trump sám říká, že ho zachránil Bůh, protože má ještě práci. Chce být prezidentem, který „zachránil Ameriku“.
„Bylo to nezapomenutelné,“ řekl Donald Trump podle deníku New York Post o atentátu v rozhovoru pro Fox News. „Dostal jsem ránu, o tom není pochyb. Ale naštěstí jsem se rychle sklonil.“ Zásah kulkou do pravého ucha mu dodnes připomíná pulzující bolest.
Na otázky ohledně bezpečnosti během mítinku odpověděl překvapivě zdrženlivě. Trump přiznal, že během atentátu došlo k chybám v bezpečnostních opatřeních – například chyběli lidé na střeše a nebyla dostatečná komunikace s místní policií. Na druhou stranu však uvedl, že co se týče širšího organizovaného plánu či spiknutí za jeho odstranění, byl spokojen, že žádný takový neexistoval.
„Zachráněn pro vyšší účel“
Trump podle svých blízkých vnímá přežití jako zásah vyšší moci. „Řekl mi přímo, že věří, že ho Bůh ušetřil, aby mohl obnovit velikost země. Věří, že ho Pán nyní chrání,“ uvedl pro New York Post jeho dlouholetý poradce Roger Stone.
Bývalý hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon dodal, že událost měla na Trumpa hluboký dopad. „Na prezidentu Trumpovi je po atentátu něco jiného. Uvědomil si, že jen o zlomek palce nepřišel o hlavu v přímém přenosu. A to ho změnilo,“ popsal.
Trump o sobě dnes mluví jako o člověku s misí. „Chtěl bych být známý jako dobrý člověk. Ale hlavně jako ten, kdo zachránil naši zemi,“ řekl v rozhovoru pro Fox News. „Byli jsme na pokraji pádu. Skoro bych nevěřil, že by se země ještě mohla vzpamatovat.“ Dodává, že jeho cílem je obnovit bezpečnost, prosperitu a hrdost Ameriky, a že právě proto věří, že přežil atentát – aby mohl dokončit svou práci a zajistit lepší budoucnost pro všechny Američany.
Střelba, hrdinství a tragédie
Incident se odehrál během mítinku v areálu Butler Farm Show Grounds. Trump byl na pódiu asi šest minut, když padly výstřely. Kulka ho zasáhla do ucha, další dvě zranily přítomné civilisty a jedna smrtelně trefila Coreyho Comperatoreho, místního hasiče a otce dvou dcer, který chránil svou rodinu.
„Zlo tě možná vzalo z našeho světa, ale Ježíš Kristus tě přijal,“ napsala Comperatoreho sestra Kelly na Facebook. Jeho vdova Helen později ostře kritizovala bezpečnostní složky. „Byli jsme jako hliněné holuby. Naše krev je na jejich rukou. Přišla jsem o lásku svého života. Totálně to zpackali,“ řekla Fox News.
Střelce, dvacetiletého Thomase Matthewa Crookse, zlikvidoval odstřelovač tajné služby pár sekund po útoku. Motiv činu zůstává nejasný, jeho rodina veřejně mlčí.
Tajná služba: selhání a následky
Po incidentu následovalo důkladné vyšetřování. Tajná služba potvrdila, že šest jejích pracovníků bylo suspendováno, bývalá ředitelka Kimberly Cheatle rezignovala. „Bylo to organizační selhání Tajné služby,“ přiznala.
Novým ředitelem se stal agent Sean Curran, který Trumpa během atentátu chránil vlastním tělem. „Byl jsem tehdy po jeho boku. Mé srdce bude navždy s těmi, které to zasáhlo, zvláště s rodinou Coreyho Comperatoreho,“ uvedl pro Fox News s tím, že agentura dokončila 21 z 46 reforem doporučených Kongresem, jež mají zabránit podobným incidentům v budoucnu, a na dalších pracuje i dále.
Symbol odporu a politický zlom
Trumpovo gesto – krvavá tvář, sevřená pěst a slova „Bojujte, bojujte, bojujte!“ – se stalo symbolem odhodlání. Novinářka New York Post Salena Zito, která stála pár metrů od pódia, vzpomíná, že v ten moment vytvořila Trumpova reakce velký klid. „Čekali byste, že se dav rozprchne, ale ve chvíli, kdy to udělal, se atmosféra okamžitě změnila a lidé nepanikařili,“ uvedla.
Podle pennsylvánského senátora Davea McCormicka šlo o rozhodující moment kampaně. „Ten zásah do ucha mohl být smrtelný. Ale on vstal a ukázal, kdo opravdu je – silný vůdce. A dav se semkl.“
Rok poté
Trump se z atentátu rychle zotavil a už o pár dní později vystoupil na Republikánském sjezdu v Milwaukee s obvazem na uchu. „Všude byla krev. Ale cítil jsem se zvláštně v bezpečí, protože jsem měl po svém boku Boha. Kdybych v poslední vteřině neotočil hlavu, dnes bych tu nestál,“ prohlásil Trump v projevu k delegátům. „Myslím, že ten den byl důkazem, že mě Bůh zachránil. A že mám ještě něco dokončit,“ vzpomíná dnes americký prezident.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.