„Vyšetřit matení.“ Rajchl svolal do sněmovny covidový seminář, ministr Vojtěch se ohradil
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vyšetřit, zda matení obyvatel bylo vědomé. Tak zněl jeden z hlavních požadavků hostů, kteří se sešli na semináři s názvem „Tři roky od covidu – dopady očkování a mimořádných opatření“ pořádaném poslancem a předsedou PRO Jindřichem Rajchlem (za SPD). Kromě výzev, aby se pandemická opatření už nikdy neopakovala, seminář v Poslanecké sněmovně přinesl ostrou kritiku covidových opatření i očkování, vůči níž se pro Echo vymezil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Akce bude mít zřejmě i právní dohru vůči slovenskému zmocněnci.
Mezi řečníky na akci, kterou Poslanecká sněmovna hostila v pondělí dopoledne, byla například molekulární genetička Soňa Peková, epidemiolog Jiří Beran či slovenský poslanec Peter Kotlár (SNS), zmocněnec vlády Roberta Fica pro prověření procesu řízení a managementu zdrojů během pandemie covidu-19. Rajchl vystupující prezentoval jako ty, kteří „nesklonili hlavu před covidovou totalitou“. „Už nikdy nesmíme nikomu vnucovat aplikaci látek do jeho těla. Zdraví a život je výsostné právo jakékoliv osoby. To už nikdy nesmí být prolomeno,“ řekl na úvod semináře Rajchl a sklidil potlesk. Jako o zvěrstvu se na akci například mluvilo o očkování těhotných žen.
Zda má vyšetření proběhnout formou parlamentní komise, mimoparlamentního uskupení či právě prostřednictvím případného zmocněnce pro covid po vzoru sousední země, bylo diskutujícím v zásadě jedno. Byť ocenili slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který řekl, že se v období pandemie děly chyby a že by nyní postupoval již jinak, někteří hosté měli za to, že to nestačí. Babiš svedl vinu na odborníky, kterým prý jeho minulá vláda naletěla.
Echo oslovilo nynějšího poslance a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), který byl v době pandemie opakovaně šéfem toho nejvíce inkriminovaného resortu, který válčil s virem. „Za sebe mohu samozřejmě říct, že jsme vycházeli a vycházíme i nadále ze studií a vědeckých dat, která jsou k dispozici – dneska už jich je skutečně obrovské množství –, které reálně ukazují, že očkování proti covidu-19 vedlo a vede k tomu, že chrání před těžkým průběhem tohoto onemocnění a před úmrtím, zejména ty rizikové skupiny, Takže já mám za to, že většina studií, které jsou nyní publikovány, tak ukazují na trochu jiné závěry, než jaké byly na tom semináři prezentovány,“ sdělil Echu ministr s tím, že na půdě Parlamentu ČR si může pořádat seminář, kdo uzná za vhodné.
Vojtěch míní, že když něco děláte úplně poprvé v moderní historii, protože nic takového zde v životě řady generací nebylo, tak je jasné, že se dělaly chyby. „To určitě nijak nepopírám. Na druhou stranu musím říci, že všechna ta opatření prostě měla jediný cíl, a tím nebylo zavádět nějakou diktaturu a podobně. Cílem bylo chránit životy a zdraví lidí a hlavně i zamezit tomu, že by zkolaboval zdravotnický systém. My jsme ta data měli, to byly objektivní údaje o počtech pacientů, kteří byli hospitalizovaní,“ doplnil pro Echo ministr s odkazem na zdravotníky v nemocnicích, kteří prý mohou stále popsat, jak byli tehdy vyčerpaní.
Vojtěch prý na období nevzpomíná nijak s láskou, bylo dle něj mnohdy frustrující. „Kdyby ta situace nastala znovu, tak ano, poučili jsme se, určitě bychom některé věci dělali jinak, ale určitě by to ani nyní nebylo tak, že bych seděl s rukama v klíně a jen se díval, jak se ta nemoc šíří,“ doplnil pro Echo ministr. Jedním z příkladů, na které na semináři řada řečníků poukazovala, byl takzvaný švédský scénář, tedy autoregulace každého jednotlivého občana s důrazem na rozum bez toho, aby musel nějaká opatření vymýšlet stát. V době pandemie ale epidemiologové pochybovali o tom, že by u nás šlo touto cestou vydat vzhledem k našim specifickým geografickým i společenským podmínkám.
Špatně prý byla řada věcí
Zatímco na některé jeho kolegy se v pondělí snesla silná kritika, Vojtěch jí byl až na drobné zmínky ušetřen. „Ministři zdravotnictví Petr Arenberger a Jan Blatný se dopouštěli šíření dezinformací,“ sdělil Rajchl k dalším dvěma ministrům, kteří byli mezi prvním a druhým působením Vojtěcha na MZd. Za největší hřích považuje poslanec zvolený za SPD právě období, kdy se říkalo, že očkovaný jedinec nebude virus šířit, což podporovalo argumenty pro povinné očkování. To ale zavedeno nebylo, jeho náhradou byly covidpasy umožňující navštěvovat místa, například restaurace, jen po předložení potvrzení o očkování.
Zmíněny byly i lockdowny, které podle řečníků zhoršily fyzické i duševní zdraví. Právě neočekávaná krize dle nich byla ideálním místem pro „vojenské vůdce“, aby si otestovali „propagandistické techniky“. Účastníci se nicméně vymezovali nejen vůči sociálním opatřením, která zaváděla vláda, ale také vůči zdravotnické rovině. Rajchl například nazval „největší hrůzou“ plošné testování, neboť když dle něj a dalších otestuje dostatečně velké množství lidí, tak vždy budete mít značnou část lidí falešně pozitivních vzhledem ke specifitě testu. Očkování proti covidu označovali za narychlo vyvinuté, nedostatečně otestované a obecně prý šlo původně o imunoterapii, která nikdy neměla být očkováním.
Odkazovali se přitom například na analýzy provedené v USA americkým ministrem zdravotnictví Robertem Kennedym, kterého jeho odpůrci mají za aktivistu proti očkování. „Když oočkujete dítě na covid, jeho šance na to, že získá covid, je 2,5krát vyšší než u toho, které očkováno nebylo,“ sdělil například profesor Beran s odkazem na studii provedenou v Atlantě. Podle Berana by neměla v ČR být doporučována vakcinace proti covidu, jak je tomu běžně i v současnosti.
Nikdy více!
Na pondělním semináři opakovaně zaznívalo, že právě odborníci, kteří se podíleli na řízení pandemie, by již nikdy neměli mít možnost rozhodovat o ostatních v rámci vládních funkcí. A to i přesto, že Rajchl uvedl, že akci pořádá kvůli poučení do budoucna, nikoliv aby se vyřizovaly křivdy. Kotlár dokonce prezentoval zkušenosti ze Slovenska, kdy podle něj není jiné cesty, než nabídnout oněm odborníkům beztrestnost – řečníci mluvili o jakési covidové amnestii –, aby mohli vypovědět vše popravdě.
Slovenský poslanec a zmocněnec vlády Roberta Fica pro prověření procesu řízení a managementu zdrojů během pandemie covidu-19 Peter Kotlár v pondělí na semináři v @snemovna Čechům mimo jiné doporučoval, aby „konali suverénně, chránili si vlastní experty, byli bdělí a připravení a… pic.twitter.com/pegmLTziYp
— Dominik.Stein (@DomiSteinPrague) January 31, 2026
„V roce 2024 dva lidé ze třech, kteří zemřeli na covid, byli očkovaní,“ sdělil například slovenský zmocněnec k tomu, jak efektivní vakcíny proti covidu dle něj byly. Kotlár také vyzval Babišovu vládu, aby obecně přehodnotila přístup k vedlejším negativním faktorům, která s sebou očkování mohou nést. Slovenský poslanec Čechům mimo jiné doporučoval, aby „konali suverénně, chránili si vlastní experty, byli bdělí a připravení a v neposlední řadě prvně vždy řešili to, co hoří, až poté to, co bylo“. Kotlár mimo jiné označil vakcíny za biologické zbraně.
Peková v jedné chvíli uvedla, že v konečném důsledku nelituje toho, že byla v období pandemie ostrakizována, protože se tak stala tou osobou, kterou v současnosti je. Že v rámci ústrků poznali spoustu obdobně smýšlejících lidí zmiňovali i další řečníci, přičemž období „covidové cenzury“ srovnávali s potlačováním názorů, které dle nich přišlo se začátkem války na Ukrajině v únoru 2022. Cenzuru, která dle vystupujících byla „řízena z nejvyšších míst“, dokládali mimo jiné na tom, že sociální platformy s odstupem času přiznaly, že na ně byl vyvíjen tlak, aby některé názory potlačovaly. Několikrát také zaznělo, že právě se začátkem ruské invaze skončila pandemie, neboť už nikdo neměl chuť se věci věnovat. České ministerstvo spravedlnosti viní Pekovou z podjatosti, hrozí jí ztráta znaleckého oprávnění.
Kotlárova slova z pondělka navíc budou mít zřejmě dohru. Profesor imunologie Zdeněk Hel, který byl jedním ze zakladatelů Iniciativy Sníh během covidu, na FB uvedl, že podá trestní oznámení. „Ve spolupráci s advokátní kanceláří Artur Ostrý & Co připravujeme trestní oznámení na pana Petera Kotlára pro šíření nepodložených, zavádějících a vysoce nebezpečných poplašných zpráv na půdě Poslanecké sněmovny České republiky,“ sdělil Hel ve středu na svém Facebooku, kde na trestní oznámení vybral prostřednictvím sbírky 300 tisíc korun.
Adam Vojtěch pro Echo také sdělil, že nevnímá Národní očkovací strategii, vůči které se řada řečníků vymezovala na pondělním semináři, jakožto cestu k dalším úvahám o rozšiřování typů povinného očkování. „Na druhou stranu samozřejmě chceme očkování propagovat, to je určitě pravda. Všichni racionální odborníci v oblasti ochrany veřejného zdraví prostě potvrdí, že očkování je často jediná prevence proti šíření infekčních chorob. Vidíme to dnes třeba na žloutence typu A. Zkrátka není jiné trvalé prevence než očkování. Dále černý kašel, nedávno jsme měli epidemii spalniček, a tak dále. Prostě existují infekční nemoci, které tady byly, jsou a budou, přičemž jediná šance, jak je pokud možno vymýtit – což se v případě některých nemocí skutečně díky očkování již v minulosti i stalo –, je právě očkování coby cesta získání imunity proti těmto infekčním chorobám. To prostě platí, platilo to tady desítky let a vůbec to není o covidu,“ zakončil Vojtěch.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.