Simulakrum úspor
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předpovědi, jak umělá inteligence (AI) promění celou ekonomiku, zatím kontrastují s tím, jak se většina z nás s umělou inteligencí setkává. Jednoznačně vyznívají zprávy o schopnostech umělé inteligence v programování. Tam skutečně může způsobit revoluci na pracovním trhu. To je ale velice specifický způsob použití, který pro většinu z nás nepokrývá celé spektrum toho, co si představíme pod pojmem inteligence, a stejně tak je to dost ostře vymezený segment pracovního trhu. Umělá inteligence zjevně snížila náklady investičních podvodů, při jakých přicházejí o úspory senioři. Grafické schopnosti AI sahají od zlovolných (deepfakes) po toliko nesnesitelně otravné (ilustrační obrázky).
Umělá inteligence může posloužit jako lepší Google, ale její podlézavá snaha vyhovět na úkor faktů je tvrdošíjná, takže v USA již soudci rozdávají pokuty právníkům za podání, jež AI vybavila odkazy na neexistující judikaturu. Podvádění s pomocí AI ve škole začíná být takřka normalizované. Na co jsme ještě zapomněli?
Soudný člověk by to neměl považovat za ukazatel definitivního stavu věcí. U každé nové komunikační technologie byli vždy mezi ranými uživateli podvodníci a pornografové. S důvěrou vyčkává, že se objeví využití AI, jež promění nejen žvanění, ale sektory skutečné vědy a ekonomiky.
Soudný člověk proto loni v listopadu se zájmem přivítal zprávu o práci mladého postgraduálního studenta na známém Massachusetts Institute of Technology (MIT), který měl příležitost zkoumat, jak používají nástroje AI v nejmenované velké firmě zabývající se vývojem nových materiálů. To je přesně ten technologický pokrok, jaký proměňuje svět kolem nás.
Studii, jež byla zveřejněna jako preprint, chválili věhlasní ekonomové Daron Acemoglu a David Autor a přinášela řadu zajímavých poznatků o tom, jak AI nástroje proměňují práci vědců. Ale podrobněji je zde popisovat nebudeme vzhledem k tomu, že se 16. května objevil jiný nový poznatek: MIT oznámil, že „již nemá důvěru v původ, spolehlivost a platnost dat a v pravdivost výzkumu obsaženého v této studii“, její autor už na MIT nepůsobí a vyzval ke stažení preprintu. Zbývá už jen se dovědět, zda autor studii vyfabuloval s pomocí AI.
Dalším novým fenoménem, jenž měl v USA přinést převratné změny, byl DOGE, tedy úřad pro efektivní vládnutí, vymyšlený Elonem Muskem. Jenže jak rychle přišel, tak rychle skončil. Musk se z vládního angažmá stáhl a najednou to vypadá, jako by DOGE nikdy neexistoval. Zprávy o chystaných miliardových úsporách a vzrušené komentáře se najednou vytratily, jako by někdo zavřel kohoutek. Je to jedna z typických podob Trumpova vládnutí – přesycení smyslů, jež je najednou přehlušeno něčím jiným.
Jedním z velkých Muskových témat byly údajné podvody v důchodech. Prezident Donald Trump svou březnovou zprávu o stavu Unie zpestřil vypočítáváním, kolik sto- a víceletých lidí pobírá důchody (nikdy je nepobírali). Musk a po něm i viceprezident J. D. Vance prohlašovali, že až čtyřicet procent žádostí o výplatu důchodů podávaných telefonicky je podvodných.
Nebylo to úplné simulakrum, na specializovaném webu Nextgov se lze teď dočíst, že v důchodové administrativě skutečně počátkem dubna nasadili proti telefonickým podvodům opatření. Výsledek? Mezi sto deseti tisíci žádostmi byly zachyceny dvě potenciálně podvodné. Tedy 0,0018 procenta. Vyřizování žádostí se ovšem zpomalilo o 25 procent. A to ještě důchodci dopadli dobře, DOGE zvažoval, že telefonické vyřizování žádostí zruší úplně.
Není žádný velký hlavolam, jak k tomu došlo. Ať už jste libertariánský dřevorubec státních výdajů, nebo neoliberální reformátor, ke škrtání státních výdajů potřebujete lokální znalost. Muskovi lidé ji neměli, byli ochotní uvěřit čemukoli. Postup, který Musk zvolil u twitteru – prostě snižovat počet zaměstnanců tak dlouho, jak jen to jde –, tu nepřipadá v úvahu. Důchodci jsou voličskou skupinou, jejíž hněv se obává probudit jakýkoli politik.
A politici se k té vidině upnuli, protože důchody tvoří tak velkou část státního rozpočtu. A rádi na chvíli uvěřili tomu, že hrozivého problému důchodových závazků se lze zbavit technologickým trikem.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.