„Zmizení před deportací je normální.“ Krvavé řádění syrského uprchlíka odhalilo selhání systému v Německu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Brutální zločin odhalil slabiny v německé azylové politice. Německý deník Bild upozorňuje, že není nic složitého ztratit se před deportačními úřady a povinné deportaci se tedy vyhnout. Podle zaměstnanců imigračního úřadu se dokonce jedná o běžnou praxi. To dokazuje i případ syrského žadatele o azyl Issy Al Hasana, který v srpnu 2024 pobodal na Festivalu rozmanitosti v Solingenu jedenáct lidí a tři zabil. Hrůzný čin pokračuje před soudem a ukazuje alarmující okolnosti předcházející útoku – zejména fatální selhání při pokusu o jeho deportaci.
Al Hasan měl být deportován do Bulharska už 5. června 2023, ale v den deportace nebyl nalezen ve svém pokoji v azylovém centru v Paderbornu. A tím to skončilo. Úřady se jej už podruhé hledat nepokusily – přestože byl podle svědectví na místě spatřen jak den před plánovaným odsunem, tak i krátce po něm.
Jak informoval deník Bild, pracovník Ústředního úřadu pro cizince v Bielefeldu během slyšení v zemském sněmu Severního Porýní-Vestfálska prohlásil, že podobné případy nejsou výjimkou, nýbrž běžným jevem: „Častěji se stává, že se lidé nenajdou, než že se najdou. Deportace proběhla zcela v normálním rámci,“ uvedl s tím, že se jedná o běžnou praxi.
Zarážející je i fakt, že úředníci tehdy prohledali pouze chodby, společné prostory a toalety azylového zařízení. Do ostatních pokojů vstoupit nemohli – chyběl jim právní základ. Podle výpovědí by přitom Al Hasanovi k úspěšnému „úniku“ zcela stačilo, aby se ukryl u souseda. Muž, který měl být vyhoštěn z Německa, nebyl nalezen a pátrání po něm tímto skončilo.
"Byla to osudová chyba," píše Bild ve svém komentáři. Syrský uprchlík byl kvůli uplynutí lhůty přeřazen do Solingenu. O necelý rok později se z něj stal útočník, který nožem zabil tři lidi a osm dalších vážně zranil. Nyní Al Hasan čelí obvinění z trojnásobné vraždy a deseti pokusů o vraždu. Proces probíhá v přísně střeženém justičním areálu v Düsseldorfu, označovaném médii jako „teroristický bunkr“. Během prvního výslechu se obžalovaný k činům přiznal a soudu potvrdil: "Zabil jsem nevinné lidi."
Tragédie v Solingenu znovu otevřela otázku efektivity německého systému deportací a jejich vymahatelnosti. Úřady nyní čelí tvrdé kritice. Případ Al Hasana ukazuje, že „zmizení“ žadatelů o azyl těsně před deportací je nejen časté, ale v některých případech i zcela postačující k tomu, aby se deportace jednoduše nekonala. A následky mohou být – jako v tomto případě – smrtelné.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.