Vedení katolické církve přebírá nový papež Lev XIV: americký misionář s peruánskou zkušeností
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kardinál Robert Francis Prevost ze Spojených států byl zvolen 267. papežem. Přijal jméno Lev XIV. Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě.
Prevost se narodil 14. září 1955 v Chicagu. Po předchozích studiích filosofie a matematiky vstoupil v roce 1977 do augustiniánského řádu. Sliby složil v roce 1981.
Kněžské svěcení přijal v červnu 1982 v Římě. Zde také na Papežské univerzitě svatého Tomáše Akvinského získal v roce 1987 doktorát z kanonického práva.
V letech 1985 až 1986 působil v Peru jako farář, diecézní úředník, učitel semináře a administrátor. V září 2001 byl zvolen generálním převorem augustiniánského řádu, funkci vykonával až do září 2013.
V listopadu 2014 jej papež František jmenoval apoštolským administrátorem diecéze Chiclayo v Peru. V prosinci téhož roku přijal biskupské svěcení a v září 2015 byl jmenován diecézním biskupem. V letech 2020 a 2021 byl také administrátorem diecéze Callao v Peru.
Prevost je synem francouzského otce Louise Mariuse Prevosta a italské matky Mildred Martinezové. Střední vzdělání dokončil v semináři Řádu svatého Augustina v roce 1973. Poté získal bakalářský titul v matematice na Villanovské univerzitě ve městě Villanova v Pensylvánii. V roce 1982 získal titul magistr teologie na katolické postgraduální škole v Chicagu.
Podle dostupných informací hovoří anglicky, španělsky, italsky, francouzsky, portugalsky a částečně i latinsky a německy.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.