Takový vtípeček
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Linda Bartošová je výrazným exemplářem jistého typu influencerky a taky oblíbeným hromosvodem, kvůli čemuž nemáme žádnou zvláštní chuť ke kontroverzím kolem ní přidávat. Teď ale věnovala vydání podcastu Sirény, jejž provozuje s dalšími dvěma kolegyněmi, „vizionářům ze Silicon Valley“ a současnému kapitalismu zejména na příkladu Elona Muska. Už ve své třicetiminutové neplacené části obsahuje tak pomýlené soudy, že stojí za to podrobit je věcné kritice.
Je naprosto normální všímat si Muskovy šílené sestupné spirály posledních let, jež se datuje zhruba od jeho převzetí Twitteru (nyní X), pokračovala jeho vstupem do politiky po boku Donalda Trumpa, vyústivším v předvídatelnou roztržku, a nyní se podepisuje mimo jiné na stagnaci automobilky Tesla. Ale nemůžeme vidět jen to.
V instagramové anonci na podcast čteme, že „kapitalisté staršího typu byli cíleně trochu bezduší roboti v oblecích, kteří si střežili soukromí a legitimitu svého úspěchu vysvětlovali zásadně zkušenostmi, znalostmi a neúnavnou pílí“, kdežto „dneska vládne charisma“. Musk „třeba do půlky svých důležitých rozhodnutí schoval nějakej vtípeček“. Taky se tam jinde píše o „praštěných představách o efektivitě“.
Tyto a další závěry jsou činěny výhradně na případu Twitteru, respektive jakési knihy, jež se zjevně opírá výhradně o výpovědi lidí, kteří z něj museli odejít. To pak vede podcasterky k závěrečnému prohlášení, že to „není úspěšněj byznys, a přitom tyhle lidi stavíme (…) na ty naše vrcholný představy o tom, co to vlastně úspěšnej byznys je“. To je nesmysl.
Elon Musk je génius, což je míněno zcela střízlivě a ne nutně jako výraz bezvýhradného obdivu. Lidí mimořádné inteligence, schopností a ambicí se na světě nerodí tolik. V malé zemi se třeba po nějakou dobu nenarodí žádný. A prakticky všichni ti, kteří se narodí, odcházejí do Ameriky. Amerika je jako tým hokejové NHL, který má v draftu právo první volby. Takže tento typ člověka ani lidi, jaké kolem sebe shromažďuje, moc neznáme (známe ale zase jejich odcházení – mohli jsme ho teď sledovat na případu experta na umělou inteligenci Tomáše Mikolova).
Mnozí z nás včetně těch, kdo Muska respektují, by pro něj nechtěli pracovat. Protože zachází s lidmi bezohledně a jeho způsob řízení se spoléhá na vytváření krizí. Ale je dost těch, kdo pro něj pracovat chtějí, protože chtějí být u toho. Krátce po převzetí Twitteru, už po prvním kole propouštění, kdy všichni mohli mít jasno v tom, jak bude jeho hrůzovláda vypadat, napsal Musk zaměstnancům mail, v němž jim dal na výběr: buď přistoupí na „hardcore“ práci s dlouhou pracovní dobou a maximálním nasazením, anebo odejdou s tříměsíčním odstupným. Skoro 70 procent se jich rozhodlo zůstat.
Jeho vize je, věřte tomu, nebo ne, zaprvé přechod na obnovitelné zdroje energie a zadruhé cesta na Mars, aby lidstvo nezůstalo jen „jednoplanetární civilizací“. A ty technologické skoky lze uskutečnit jen ve velkém a musí si na sebe vydělat. To není mýtus, nýbrž jediné vysvětlení.
Tesla prodala první auto v roce 2008, dnes vyrábí víc aut než celá Česká republika. První úspěšný start rakety SpaceX se podařil v roce 2008; v roce 2023 vynesla SpaceX 87 procent nákladu dopraveného do vesmíru z celé Země. Pokusný provoz satelitů Starlink, poskytujících internetové připojení, začal v roce 2019; dnes má systém 7800 družic a je dostupný ve 40 zemích. Ukrajina by bez něj byla dávno poražená.
Je to dílo Muskova fanatismu, ale taky toho, že na rozdíl od typického podnikatele ze Silicon Valley nerozumí jen programování, ale i materiálům a technologiím a na rozdíl od těch kapitalistů v oblecích se snaží neoutsourcovat výrobu do levnějších zemí.
Jestli je tohle vtípeček, jak si pak představujete úspěšný byznys?
Náš problém není nějaký pohled na kapitalismus. Problém je, že si můžete dovolit vyhlašovat silné názory o něčem, o čem nic nevíte a nesnažíte se vědět. Ten podcast není tak důležitý, jako když lidé, kteří by neuměli vysvětlit rozdíl mezi střídavým a stejnosměrným proudem, ani kdyby jim šlo o život, prohlašují, že za blackout rozhodně nemůžou obnovitelné zdroje. Ale v zásadě je to jeden ekosystém.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.