Trump naverboval podivína Kennedyho
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Minulý týden černý kůň amerických prezidentských voleb Robert Kennedy mladší ohlásil konec své volební kampaně a podpořil Donalda Trumpa. Ten na oplátku předevčírem oznámil, že Kennedy se stane součástí týmu připravujícího převzetí vlády, pokud Trump vyhraje v listopadu volby. Trump zřejmě neměl na výběr.
Kennedy nejdříve oznámil kandidaturu na prezidenta za Demokratickou stranu. Když neuspěl, rozhodl se bojovat o Bílý dům jako nezávislý. Sice byl bez šance, ale měl velký potenciál škodit všem. Volby budou velmi těsné a může je rozhodnout pár desítek tisíc hlasů v klíčových státech. Kennedy svou kandidaturou mohl tyto hlasy „ukrást“ a tím ovlivnit výsledek.
Robert junior se živil jako environmentální právník a propagátor konspiračních teorií, hlavně té, že vakcíny způsobují autismus. To vše ho pevně situovalo jako člena Demokratické strany. I když po covidu je odpor vůči vakcínám považovaný za součást šílenějších proudů pravice, před pandemií to byla doména přestárlých hipíků a biomatek, tedy voličů demokratů.
Zároveň ale nepochybně lákal republikány nesouhlasící s politikou za covidu, ale třeba i podporou Ukrajiny. Průzkumy zpočátku potvrzovaly, že Kennedy škodí oběma stranám zhruba stejně. Například dubnový průzkum společnosti YouGov přisoudil Bidenovi i Trumpovi shodně 45 %, když se do průzkumu zahrnul i Kennedyho, podpora pro oba spadla na 42 %. Postupem času se tato rovnováha začala měnit a Kennedy přetahoval voliče hlavně Trumpovi. Například průzkum televize NBC ukázal, že Trump vedl nad Bidenem o 2 procentní body, ale po přidání Kennedyho a dalších nezávislých kandidátů jako možností naopak vedl o 2 procentní body Biden.
S tím, jak ale ubíhala kampaň a Bidenovy zdravotní problémy byly čím dál tím zjevnější, Trumpův náskok byl solidnější a zdálo se, že se nemusí podbízet Kennedymu, aby vyhrál. S odchodem Bidena ze scény a kandidaturou Kamaly Harrisové se ale situace změnila. Republikánští stratégové nejspíše došli k názoru, že musí hrozbu Kennedyho zneutralizovat. Výměnou za zastavení kampaně dostal tedy místo v Trumpově týmu, k čemuž se váže i možnost nějaké vysoké pozice v Trumpově administrativě. Doufají tak také zmobilizovat podivnější jedince americké společnosti, kteří sice většinou nechodí k volbám, ale Kennedyho konspirační světonázor jim imponuje.
Zbavili se tak jednoho problému, ale vytvořili nový. Kennedy je totiž podivín. I pokud odhlédneme od jeho šíření konspiračních teorií, tak nejdivnější přiznání této prezidentské kampaně jsou právě od Kennedyho. V květnu například přiznal, že v roce 2010 lékaři v jeho hlavě objevili parazita, který snědl část jeho mozku a následně uhynul. Vtipy o tom, že zašel hlady, na sebe nenechaly dlouho čekat.
Před pár týdny se zase přiznal, že před deseti lety naložil do auta medvídě, kterého srazilo jiné vozidlo, s tím, že ho později naporcuje na maso. Kvůli složité souhře událostí ale zjistil, že se nedostane domů dříve, než bude muset odletět. Musel se tak zbavit mrtvého medvěda. Nenapadlo ho nic lepšího než ho pohodit v newyorském Central Parku spolu se starým kolem, aby to vypadalo, že ho zabil cyklista. Výsledkem byl menší skandál a desetiletá záhada.
Před pár dny zase vyplavalo staré interview s Kennedyho nejstarší dcerou Kick. V něm vypráví, že když jí bylo šest, její otec se dozvěděl o mrtvé velrybě, kterou vyplavilo moře. Vydal se na místo, uřízl mrtvému gigantovi hlavu motorovou pilou, hlavu naložil na své auto a vydal se na pětihodinovou cestu domů.
Takovéto chování, spolu s konspiračními teoriemi a faktem, že Kennedy je celoživotní demokrat, který převlékl politický kabát teprve nedávno, může dost znejistit mainstreamové republikánské voliče. Ty jsou ochotni volit Trumpa, jelikož ho považují za menší zlo než Kamalu Harrisovou. Tím, že Trump přijal Kennedyho do svého týmu, jim rozhodování, jestli jít k volbám, zase o něco ztížil.