Musk versus Trump. „Nerd“ proti bavičovi nemá šanci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
A takové to bylo krásné přátelství, chtělo by se říct. Inu, už není. Velmi veřejná roztržka mezi Donaldem Trumpem a Elonem Muskem jistě má i nějaké politické příčiny a možné následky. Dá se vykládat jako projev inherentní tenze v prezidentově nesourodé koalici, v tomto případě mezi spíš libertariánsky orientovanými magnáty ze Silicon Valley, pro něž je zmenšování rozpočtových výdajů zásadní, a zbytkem MAGA hnutí (za další symptom konfliktu je možné považovat i to, že z návrhu pro Trumpovu administrativu klíčového „velkého krásného zákona“ zmizelo vyhlášení desetiletého moratoria na regulaci AI ze strany Států).
Kvalita té show netkví jenom v tom, že publiku přináší jakési voyeurské uspokojení, pocit, že velmi zblízka sleduje boj mezi lidmi, jež mu jsou geograficky a především statusem velice vzdáleni, a že při tom boji na sebe strany pokřikují věci, které by si dřív lidé z vrcholu společnosti nechali spíš pro sebe. Je to show dobře obsazená, v hlavních rolích vystupují jasně charakterizované a v něčem protikladné typy. Bavič, klaun vede slovní válku s „nerdem“. V takovém rozvržení a při daném způsobu boje nemůže mít nerd nikdy šanci. Donald Trump si vždycky pěstoval nějakou svou veřejnou personu, styl. Laťku vkusu nikdy neměl nastavenou zrovna vysoko, ale byl a je v tom ohledu konzistentní. Umí (možná intuitivně) pracovat se svým publikem, roky vystupoval v televizi. Opět. Podílel se na výrobě pro někoho vulgární zábavy, která ale odpovídala jeho naturelu, dokázal v jejím světě dobře fungovat.
Slovem nerd se označují lidé, kteří mají o nějakou sféru – třeba vědu nebo IT – hluboký zájem, hodně o ní vědí a mají pro ni třeba i talent. Sociálně ale nejsou moc zdatní, mají problém se „čtením lidí“, a vůbec s komunikací. Elon Musk se od chvíle, kdy vstoupil do veřejného života, jako nerd chová. Jeho snaha pracovat s publikem často vyznívá křečovitě a usnaženě, moc neví, kdy si dělat legraci a kdy mluvit vážně. Je příkladem člověka, který si zakládá na svojí racionalitě, a proto netrpí pochybnostmi o tom, zda jeho chování skutečně racionální je a zda ho nevede k čím dál bizarnějším důsledkům. Příkladem může být vskutku podivuhodné Muskovo rodinné (nebo jak to říct) uspořádání. Motivováno prý bylo velmi racionálně – přispět k boji proti vymírání lidského druhu. Ta ambice ale vykvetla do čehosi mezi Lebensbornem, harémem a soap operou. Tak to se striktně racionálními lidmi někdy chodí. Mívají talent rozsévat kolem sebe šílenství (kdekdo tvrdí, že v Muskově případě v tom hrají roli i nějaké ty stimulanty, ale to si netroufám posoudit). Klaun může pro nerda být postava až rozčilujícím způsobem neuchopitelná, vzpírající se pravidlům jeho (rádoby) racionálního světa a v něčem daleko blíž světu lidskému.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.