České domácnosti mají nejdražší elektřinu v EU podle kupní síly
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Smutné prvenství si zapisuje Česká republika. Ceny elektřiny pro tuzemské domácnosti byly i ve druhém pololetí loňského roku podle standardu kupní síly (PPS) nejvyšší z celé Evropské unie, uvedl unijní statistický úřad Eurostat. PPS je společná měna, která stírá rozdíly v cenových hladinách mezi jednotlivými zeměmi, a umožňuje tak vzájemné srovnání. Ceny v Česku činily 41 PPS za 100 kilowatthodin, následuje Kypr s 35,70 PPS a Německo s 35,23 PPS. Podle ekonoma Lukáše Kovandy tuzemské domácnosti "platí za elektřinu německé ceny v českých mzdách".
Standard kupní síly vzniká vydělením údaje v národní měně její paritou kupní síly. Eurostat v samostatném oznámení informoval také o cenách plynu. Ty byly pro domácnosti v EU nejvyšší v Portugalsku, a to 16,08 PPS za 100 kilowatthodin. V Česku to bylo 12,78 PPS
Nejnižší ceny elektřiny pro domácnosti vyjádřené v PPS za 100 kilowatthodin Eurostat zjistil na Maltě, a to 14,33 PPS. Následuje Lucembursko s 15,39 PPS za 100 kWh a Maďarsko s 15,45 PPS za 100 kWh.
Česko navíc zaznamenalo druhý nejvyšší nárůst cen elektřiny, meziročně o 11,8 procenta. Více elektřina zdražila jen v Portugalsku, meziročně o 14,7 procenta. Za nárůstem cen Eurostat vidí rostoucí náklady na provoz sítí a postupné ukončování daňových zvýhodnění a dotací. Největší pokles cen zaznamenalo Rakousko, meziročně o 18,8 procenta.
Při vyjádření v eurech nejvíce za 100 kWh elektřiny zaplatí Němci (39,43 eura). Následuje Dánsko (37,63 eura) a Irsko (36,99 eura).
Za plyn po Portugalsku nejvíce zaplatily podle standardu kupní síly domácnosti v Itálii, a sice 16,49 PPS za kWh, a dále ve Švédsku, a to 16,08 PPS. Naopak nejnižší ceny vykázalo Maďarsko, a sice 3,20 PPS za 100 kWh. Následovalo Chorvatsko s 4,60 PPS za 100 kWh a Rumunsko s 5,40 PPS za kWh.
České domácnosti platí německé ceny, tvrdí ekonom
Na vysoké ceny elektřiny upozornil i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda s tím, že české domácnosti platí německé ceny za tuzemské mzdy. "Česko z visegrádského kvarteta zemí jako první upustilo od státní pomoci s platbami za energie. Už přes rok si tak tuzemské domácností platí energie samy, na rozdíl od domácností zbývajících zemí Visegrádské čtyřky. Navíc má Česko daně i poplatky, například poplatek za podporované zdroje elektřiny, v rámci visegrádského regionu relativně nejvyšší. Například Poláci ještě loni v prvním pololetí uplatňovali vratku pro chudší domácnosti," uvedl Kovanda.
čtk,
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.