Česku chybí děti, politici to chtějí řešit. Nabízí slevy, vyšší rodičák i místa ve školkách
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slevy, vyšší rodičovský příspěvek či zajištěná místa ve školkách či dětských skupinách. To všechno nabízí politické strany v rámci předvolebního boje, aby se zvýšila porodnost, která v Česku klesá, loni se porodnost dostala na historické minimum. Vrátit zpět zrušené školkovné chtějí ANO, SPD i hnutí Stačilo!, současné vládní strany chtějí navázat na práci v tomto volebním období.
Vláda Petra Fialy (ODS) již v tomto období některá opatření, jako je zvýšení rodičovského příspěvku zavedla. V roce 2024 se však podle Českého statistického úřadu narodilo 84,3 tisíce dětí, nejméně v historii statistického zjišťování. A i proto chtějí jak vládní, tak opoziční strany v příštím volebním období ve snahách o zvýšení porodnosti pokračovat.
Asi nejhlasitěji se k rodinné politice z koalice Spolu hlásí lidovci. Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Šárka Jelínková pro Echo24 řekla, že jako nejúčinnější se jeví především dlouhodobá, komplexní a předvídatelná politika. „A také prorodinné klima ve společnosti. To je úkolem nás všech. Nejen státu. Je zásadní ocenit a uznat důležitou roli a hodnotu rodin v rozvoji naší společnosti. Neopominutelnou roli hraje i ocenění a uznání ekonomické funkce rodiny. Tj. čas, práci a náklady na výchovu dětí. To znamená tyto náklady daňově zohlednit. A ponechat tak rodičům více z vydělaných peněz,“ uvedla Jelínková.
Další oblastí, ve které má na rozhodování rodin, zda mít další dítě, je slaďování práce a času pro rodinu. V této oblasti již vláda Petra Fialy (ODS) realizovala mnohá opatření, jako je podpora částečných úvazků, flexibilita a práce z domova, podpora Dětských skupin a další.
Podle Jelínkové se musí v těchto krocích pokračovat. Poslední zásadní oblastí je podle ní dostupné bydlení pro mladé, začínající rodiče. Podle experta na sociální věcí KDU-ČSL Benjamina Činčily stát nemá lidem říkat, kdy mají mít děti – nebo jestli vůbec. Ale může a má vytvářet podmínky, ve kterých se rozhodnutí pro rodinu stane snazším. „Rodiny jsou základem společnosti a jejich podpora je klíčová nejen pro její budoucnost, ale i pro stabilitu trhu práce a důchodového systému. Právě proto musí být státní politika v této oblasti systematická, dlouhodobá a citlivá k potřebám rodin. Lidovci podle něj chtějí dál posilovat slevy na děti pro pracující rodiče.
Dodal, že stát nemůže nic dělat ve chvílích, kdy lidé nechtějí mít děti vůbec nebo později, protože se zkrátka změnil životní styl. „Ale právě o to víc je důležité, aby podmínky pro rodičovství byly co nejpřívětivější. A hlavně: aby mladí lidé neměli pocit, že mít rodinu znamená obrovské riziko a nejistotu,“ řekl Echu Činčila.
STAN chce více míst v dětských skupinách či bonus pro střídající se rodiče
Expertka na sociální věci hnutí STAN Pavla Pivoňka Vaňková pro Echo24 řekla, že mladé rodiny kromě vysokých nákladů na bydlení a nejistoty spojené s výpadkem příjmu čelí také nedostatku dostupné péče o děti. „Tedy míst v mateřských školách, dětských skupinách nebo jiných službách. Bez těchto možností je těžké skloubit práci a rodičovství, a to i když by rodiče sami rádi pracovali alespoň částečně.
Rodičovský příspěvek by podle ní měl být zvyšován, aby držel krok s růstem cen a nesnižovala se jeho reálná hodnota. „Ale samotné navýšení příspěvku o tisíc nebo dva měsíčně rodině zásadně nepomůže, pokud nemá k dispozici dětskou skupinu nebo školku a zároveň možnost zkráceného úvazku,“ míní Vaňková a dodává, že je třeba pokračovat v podpoře dětských skupin. STAN proto navrhuje navýšení příspěvku dětským skupinám i větší podporu obcí, které budou tato zařízení provozovat.
„Klíčovou roli v tom hrají nejen dětské skupiny, ale i komunitní služby, jako jsou rodičovská centra. Podporujeme také daňové změny – vyšší slevy na děti do 3 let, kdy rodiny čelí největšímu výpadku příjmů, zatímco u starších dětí už často oba rodiče pracují,“ dodala poslankyně s tím, že součástí opatření je i bonus pro rodiče, kteří se ve výchově vystřídají – ne jako hlavní nástroj, ale jako symbol podpory aktivního zapojení obou rodičů, pokud si to přejí.
ANO avizuje návrat školkovného i zmocněnce pro rodinu
Představitelé hnutí ANO na dotaz Echa nereagovali, bývalý premiér Andrej Babiš nicméně opakovaně uvádí zvýšení porodnosti jako jednu ze svých priorit. Naposledy hovořil o tom, že pokud bude ANO ve vládě, znovu zavede školkovné, které Fialova vláda zrušila a zřejmě také vrátit slevu na druhého z manželů. Už dříve Babiš sliboval zmocněnce pro rodinu, výhodné půjčky a podporu bydlení pro mladé.
„V Maďarsku například mají půjčky pro vysokoškolačky, které pak nemusejí splácet, když mají více dětí. Budeme mít také speciální program na bydlení pro mladé… V jiných zemích nemají tak prudký pokles porodnosti. Pokud je porodnost tak hluboko pod očekáváním demografů, jako je tomu teď, a je nejnižší, jaká tu kdy byla, znamená to, že mladé rodiny nechtějí mít děti, protože pro to nemají podmínky,“ míní Babiš. Sociální program včetně porodnosti má na starosti Aleš Juchelka (ANO), který na dotaz redakce nereagoval.
SPD chce každodenní provoz veřejných školek
Sociální odbornice SPD Lucie Šafránková pro Echo24 uvedla velmi konkrétní plány, které hnutí pro podporu porodnosti plánuje. „Zvýšíme porodné na 30 000 korun na první dítě, na 40 000 korun na druhé dítě a na 50 000 korun na třetí a každé další dítě v rodině, kde alespoň jeden z rodičů pracuje a odvádí daně a pojistné odvody. Rodičovský příspěvek budeme pravidelně zvyšovat formou valorizace o meziroční růst inflace a vrátíme dobu nároku na jeho čerpání na předchozí úroveň, tedy do 4 let věku dítěte,“ uvedla Šafránková.
SPD chce umožnit čerpání rodičovského příspěvku i dalším přímým příbuzným dítěte (prarodiče, plnoletí sourozenci), aby si rodiny mohly uspořádat podobu péče o děti způsobem, kterým jim nejlépe vyhovuje i s ohledem na celkovou výši jejich příjmů, na návrat do zaměstnání a tak dále. Dále SPD nabízí valorizaci přídavku na děti pracujícím rodičům dle vývoje inflace a zvýšíme hranici, od které je na přídavek na dítě nárok, na pětinásobek životního minima domácnosti.
SPD chce dále postupně poskytnout nárok na místo ve školce všem dětem dětem od tří let, a to bezplatně. Provoz veřejných mateřských školek a školních družin musí být zajištěn každodenně od 6 do 18 hodin. Dále zmiňuje výhodné manželské a rodinné půjčky pro pracující manžele s tříletým pozastavením splácení a se snížením splácené částky vždy po narození dítěte. Po narození prvního dítěte o třetinu jistiny, po narození druhého dítěte o polovinu zbývající jistiny a po narození třetího dítěte bude následovat odpuštění celého zbytku dluhu.
SPD chce také zvýšit daňová zvýhodnění na děti. Na dvojnásobek u prvního dítěte, tedy 30 408 korun. Na 2,5násobek u druhého dítěte – na 55 800 korun a na trojnásobek u třetího a dalšího dítěte, tedy na 83 520 korun. Rodina s třemi dětmi si tak podle Šafránkové polepší o 104 364 korun ročně. Dalšími body je znovuzavedení slevy na dani na manželku (či manžela) pečující od 3 let věku do nástupu do základní školy a zdravotně postižené dítě či rodinného příslušníka nad 3 roky věku. Posledními body je znovuzavedení školkovného a roční sleva na dani ve výši aktuální minimální mzdy.
Piráti chtějí valorizovat "rodičák"
Piráti mají podle své místopředsedkyně Olgy Richterové připravený komplexní plán, jak rodiny podpořit. „Naším cílem je, aby 90 % rodin mělo vyšší čistý příjem než dnes, zejména ty s nižšími příjmy. Proto chceme zvýšit slevu na poplatníka i daňové bonusy na děti, snížit DPH na základní potraviny, pleny a hygienické potřeby. Pro rodiny s dětmi to znamená úsporu až 14 500 korun ročně,“ uvedla pro Echo24 Richterová s tím, že součástí má být boj proti vysokým cenám mimo jiné posílením role antimonopolního úřadu.
„Podpoříme mladé rodiny a rodiče – navýšíme rodičovský příspěvek s pravidelnou valorizací, zajistíme dostatek míst ve školkách už od dvou let věku dítěte (například vznik 100 tisíc nových míst ve školkách a podpora sousedských dětských skupin) a podpoříme flexibilní pracovní úvazky. Dlouhodobě také usilujeme o odstranění znevýhodnění žen na trhu práce a spravedlivé ocenění práce pečujících,“ řekla Richterová.
Stát podle ní může reálně pomoci tím, že vytvoří prostředí, ve kterém se rodiny budou cítit bezpečně a stabilně – tedy dostupné bydlení, nižší životní náklady a lepší služby pro rodiny s dětmi. „Za jedno volební období nelze očekávat zásadní obrat v porodnosti, ale můžeme nastavit podmínky, které rodinám rozhodování o dětech usnadní,“ dodala Richterová.
Stačilo! podpoří flexibilní úvazky
Podporovat porodnost chce i hnutí Stačilo!. „Předně musíme zajistit cenově dostupné bydlení pro mladé rodiny a nastavit vhodné ekonomické podmínky, aby se lidé narozením dítěte nedostali do existenčních potíží,“ řekla pro Echo24 volební lídryně hnutí Kateřina Konečná (KSČM) s tím, že stát určitě může rodinám pomoci.
„Předně se musí zpřístupnit cenově dostupné bydlení. Toho lze dosáhnout zjednodušením a zrychlením stavebního řízení a masivní výstavbou městských. Chceme více podporovat flexibilní úvazky a více motivovat zaměstnavatele k vytváření zkrácených, částečných a flexibilních pozic tak, aby bylo lépe možné skloubit mateřství s prací,“ uvedla Konečná.
„Nastavíme masivní prorodinnou politiku. Jednak formou přímé podpory, zvýšením rodičovského příspěvku a nastavením jeho pravidelné valorizace o výši inflace, poskytováním výhodných půjček se státní garancí a tak dále, nebo také formou slev na dani, či slev na sociálním pojištění u pracujících rodičů. Vrátíme zpět školkovné i slevu na nepracujícího partnera, kterou vláda zrušila,“ doplnila Konečná.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.