Zelený skandál v Německu. Berlín zaplatil miliardy za falešné emisní certifikáty z Číny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Německem otřásá dost možná nejzávažnější podvod v německé politice ohledně ochrany klimatu. Němci údajně nakoupili certifikáty za miliardy eur, které zaručují, že se způsobené emise vykompenzují jiným způsobem v podobě ekologických projektů na podporu a ochranu klimatu v zahraničí. Ekologické kompenzační projekty měly vzniknout v Číně, jenže s největší pravděpodobností ani neexistují. Peking zamezil kontrolním úředníkům vstup do země a geodata z internetových map ukazují pouze vybydlené budovy či prázdnou poušť na místo ekologických staveb. Podle německého deníku Welt je pouze jeden jediný ekologický projekt důvěryhodný ze 75 dalších podezřelých projektů.
Odborníci se domnívají, že došlo k miliardovým finančním ztrátám a především drtivě klesla důvěra v energetickou transformaci. Německá vláda utratila miliardy eur za zfalšované certifikáty CO₂ v zahraničí, kterým se také přezdívá "uhlíkové offsety". Do obřího podvodu se z nedbalosti zapletla Spolková agentura pro životní prostředí. „Pokud jde o rozsah, tak se nejedná o žádné drobné, ale o miliardové škody,“ vysvětlil expert CDU na životní prostředí Christian Hirte.
Tento certifikát zaručuje, že způsobené emise CO₂ budou kompenzovány někde jinde. Konkrétně jde o to, že se vykoupíte tím, že někde jinde dojde k zasazení stromu, apod. Jedním z německých příkladů jsou řidiči a motoristé, kteří na daních zaplatili kolem 80 milionů eur za projekt ochrany klimatu v čínské ujgurské provincii Sing-ťiang. Ve skutečnosti ale šlo pouze o opuštěný zemědělský objekt, jenž byl kurníkem pro slepice. Podobně dopadlo i pouhé zadání a vyhledání místa na Google Maps, kde mělo dojít ke stavbě klimatických budov, jenže geodata odhalila pouze nezastavěnou plochu v Ujgurské poušti.
Deník Welt píše, že testování, schvalování i certifikace jsou falešné. Představitelé ze Sdružení zemědělců a průmyslu biopaliv upozornili na selhání úřadů a uvedli, že se jedná o šok nebývalých rozměrů. Kauzu falešných certifikátů považují za jeden z největších a možná i nezávažnějších podvodů německé zelené politiky.
Spolkový úřad pro životní prostředí, jenž na ekologické projekty a politiku ochrany klimatu dohlíží, masivně selhal. „Chybné certifikace a nedbalá kontrola ze strany německých úřadů způsobily nejen strašlivé finanční škody, ale také masivní ztrátu důvěry v projekty na ochranu klimatu v zahraničí,“ řekla mluvčí pro klimatickou politiku CDU/CSU Anja Weisgerberová pro deník Welt.
Hlavním centrem podvodu jsou požadavky ohledně ochrany klimatu pro ropné a plynařské společnosti, které musí průběžně snižovat emise skleníkových plynů způsobené benzínem a naftou. Ke splnění těchto požadavků již nestačí přimíchat pět nebo deset procent biopaliva do paliv typu E5 a E10, ale jsou nutná další opatření.
Podvody v Čínské lidové republice měly stát více než 4,5 miliardy eur. Teprve po několika měsících váhání a vyšetřování se Spolková agentura pro životní prostředí obrátila na státní zastupitelství. Poté skrze německé ministerstvo zahraničí požádalo čínské úřady o administrativní pomoc a rozběhlo se vyšetřování podvodů za pomoci několika detektivních kanceláří, uvádí server Apollo News.
Němečtí regulátoři a úřady následně zjistili, že v 62 ze 75 případů existuje silné podezření na podvod, zatímco v dalších 12 případech je situace nejasná. „Mezi 75 projekty, které byly započítány do německé kvóty skleníkových plynů, jsme našli pouze jeden, který nebyl podezřelý,“ řekla vedoucí bioenergetického berlínského úřadu Sandra Rostek.
Zásadním kamenem úrazu je také realita, že nezávislá kontrola čínských projektů prakticky není možná. Peking nedovoluje cizím úředníkům vstup do země za účelem kontroly. Na to upozorňuje šéf Spolkové agentury pro životní prostředí Dirk Messner a dodává, že dva německé znalecké úřady shodně potvrzovaly čínské certifikáty.