Německo na pokraji hospodářské krize. Prognóza ukazuje na tři miliony nezaměstnaných
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německo se připravuje na jeden z nejtemnějších momentů své novodobé hospodářské historie. Podle nejnovější prognózy Institutu německého hospodářství (IW) přesáhne počet nezaměstnaných v srpnu hranici tří milionů lidí. Naposledy bylo podobné číslo zaznamenáno v roce 2010. Krize těžce dopadá na mladé lidi a výhledy do budoucna nejsou příznivé.
„Německá ekonomika je pod obrovským tlakem,“ uvedl šéf hospodářského oddělení IW Michael Grömling. Průměrná míra nezaměstnanosti má letos dosáhnout 6,3 procenta, což je nejvíce od roku 2011.
Zvlášť tvrdě dopadá krize na mladou generaci. Nezaměstnanost ve věkové skupině 15 až 25 let vzrostla za poslední dva roky o 22 procent. Důvodem je útlum náboru nových zaměstnanců. Mnoho firem zkrátka nevypisuje nová pracovní místa, což mladým ztěžuje vstup na trh práce.
A výhled do budoucna není o nic růžovější. Podle hospodářského průzkumu IW plánuje více než třetina německých podniků další propouštění.
Německo se potýká s poklesem HDP již třetí rok v řadě. Letos má podle IW hospodářství klesnout o dalších 0,2 procenta. Jde tak o soustavný propad, zatímco většina Evropy i světa zaznamenává růst.
Za ekonomickými potížemi podle IW stojí kombinace několika faktorů. Obchodní restrikce zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem, globální nejistota, slabé investice a vysoké náklady na podnikání v Německu.
„Na rozdíl od Německa hospodářství jinde roste,“ konstatují experti z IW. Eurozóna má letos podle odhadů posílit o 0,8 procenta, Spojené státy o 1,3 procenta a Čína dokonce o čtyři procenta – a to navzdory obchodní válce se Spojenými státy.
Podle IW by mohla změnu přinést nová spolková vláda. „Nová vláda to má ve svých rukou,“ řekl Grömling. „Změna trendu je možná a velmi potřebná.“ Podle něj by situaci mohlo zlepšit plánované infrastrukturní investiční portfolio – pokud se podaří zjednodušit a urychlit plánovací procesy. IW zároveň upozorňuje, že podniky trpí přebujelou byrokracií a vysokým daňovým zatížením. „Nová koalice slíbila úlevy – čím dřív přijdou, tím lépe,“ varuje institut.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.