PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ

Cenu Havlovy nadace dostane filosof a publicista Jan Sokol

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ
Cenu Havlovy nadace dostane filosof a publicista Jan Sokol

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 dostane letos přední český filozof, vysokoškolský profesor a publicista Jan Sokol. Ocenění převezme 5. října, v den Havlových nedožitých 80. narozenin, sdělil ČTK ředitel nadace Vangelis Zingopis. Nadace ocenila Sokola za jeho přínos ke svobodě slova a rozvoji vzdělanosti, současně vyzdvihla i jeho osobní statečnost v době komunismu. Při příležitosti předání ceny vydává sborník Sokolových esejí a textů nazvaný Nežít jen pro sebe.

Havlův vrstevník Jan Sokol se zabývá především filozofickou antropologií. Narodil se 18. dubna 1936 v Praze. Po válce se živil jako zlatník a mechanik. V šedesátých letech studoval tři roky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

V letech 1964 až 1990 pracoval jako programátor Výzkumného ústavu matematických strojů v Praze. Zároveň se zabýval křesťanskou filozofií a teorií náboženství, podílel se na ekumenickém překladu bible, publikoval v časopisech a posléze v samizdatu. Byl jedním z prvních signatářů Charty 77.

Po revoluci byl dva roky poslancem Federálního shromáždění, v roce 1998 ministrem školství. V roce 2003 kandidoval proti Václavu Klausovi při volbě prezidenta. Působil především na akademické půdě, od roku 2000 do roku 2007 byl prvním děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Sokol je v pořadí osmnáctým laureátem Ceny Nadace Vize 97. Dostávají ji myslitelé, kteří svým dílem překračují tradiční rámec vědeckého poznání, přispívají k chápaní vědy jako integrální součásti obecné kultury, nekonvenčním způsobem se zabývají otázkami poznání, bytí a lidské existence.

V loňském roce převzal ocenění americký profesor historie Timothy Snyder, který se věnuje dějinám střední a východní Evropy se zaměřením na holokaust. Mezi další nositele ceny patří například italský spisovatel Umberto Eco, matematik Petr Vopěnka, geolog a popularizátor vědy Václav Cílek nebo sociolog Miloslav Petrusek.

,

26. září 2016