CBC News: Energie sportovců přemáhá problémy s olympiádou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nadcházející olympijské hry v Rio de Janeiru byly ještě před tím, než vůbec začaly, označeny za prakticky naprostou katastrofu. Jako by se svět na pozadí všech těch násilností, terorismu, znečištění ovzduší, řádění viru zika a dokonce lidských ostatků vyplavených na pláži chystal na nějaký velkolepý nezdar. Jak ale serveru CBC připomněl David Wallechinsky, předseda Mezinárodní společnosti olympijských historiků, obavy z problémů se s blížícím startem olympiády objevují vcelku často.
„Stává se to i u těch nejúspěšnějších her,“ říká Wallechinsky, který byl už na 16 olympiádách. „V okamžiku, kdy začnou závody, se ale veškerá pozornost přenese na sportovce.“ A soutěžení pokračuje i za těch nejhorších okolností, dodává s odkazem na bombový útok v Atlantě (1996) a povraždění 11 Izraelců v Mnichově (1972).
Nicméně i sám Wallechinsky uznává, že situace před olympiádou v Riu je výjimečná. „Liší se tím, že máte hostitelskou zemi v chaosu,“ říká s odkazem na rozsáhlé změny, kterými Brazílie prošla od roku 2009, kdy právo hostit hry získala.
Jedinou olympijskou událostí, která se potýkala s rozsáhlou zdravotní hrozbou, byly mládežnické olympijské hry v Nankingu v roce 2014 kvůli řádění viru ebola. Rio má virus zika a splašky plovoucí ve vodě, kde se mají konat olympijské soutěže.
„Kvalita vody na místech pro plachtařské soutěže je opravdu strašná,“ říká Wallechinsky a označuje za „skandál“, že se závodí v takové žumpě, když „o 50 kilometrů dál máte nádherně čistou vodu“.
S potížemi se potýkaly i další olympiády. V Londýně (2012) přiznali jen pár týdnů před jejich začátkem, že mají málo bezpečnostního personálu – mezeru zaplnilo 3500 vojáků. Katastrofou měly skončit i Atény (2004) a přestože některá sportoviště byla hekticky dostavována, hry se podařily.
„Téměř příkladem toho, jak se věci nemají dělat“, byla Atlanta, vzpomíná dále Wallechinsky na špatnou organizaci a potíže s dopravou v tomto americkém městě. Informační systém nefungoval pořádně a bezpečnostní opatření nebyla dostatečná – což se prokázalo i při onom výbuchu trubkové bomby v Olympijském parku, při němž dva lidé zahynuli a více než 100 dalších bylo zraněno.
I kolem Barcelony (1992) se vznášely řeči o nedostavěných sportovištích a znečištění ovzduší. Hry nakonec patří mezi jedny z nejlépe zorganizovaných. K největší olympijské tragédii došlo v již zmiňovaném Mnichově (1972), kde palestinští teroristé zmasakrovali 11 Izraelců. Hry se sice zastavily, ale poté navzdory útoku pokračovaly.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.