Stavba oceněná v Grand Prix architektů

Nízkoenergetický dům Zilvar

Stavba oceněná v Grand Prix architektů
Nízkoenergetický dům Zilvar

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na začátku byla představa čtyřletého kluka o domě podobném prehistorickému zvířeti a pozemek s jezírkem a staletým dubem obklopený jednoduchou vesnickou zástavbou. Architektka Gabriela Kaprálová ze zadání vytěžila maximum. Navrhla nízkoenergetický dům s pultovou střechou, v němž lze s trochou fantazie opravdu vidět prehistorického členovce, který na jihu uhýbá košaté koruně starého dubu. Ze západu je dům kompaktní, chráněný proti častým a silným poryvům větru.

Z východu zůstává naopak maximálně otevřený zahradě. Zapuštěná terasa umožňuje navíc pobyt venku navzdory nepřízni počasí. Manželé s malými dětmi chtěli otevřený prostor, v němž by mohli být co nejvíce pohromadě. Výsledkem je poměrně členitý, ale zároveň otevřený interiér se dvěma schodišti.

U vstupu je situováno zádveří s úložnými prostory a napojením na koupelnu a toaletu. Odtud se vchází do samotného obytného prostoru domu, tzv. ,světnice‘, která tvoří společně s kuchyňským a jídelním koutem jeden otevřený celek. Její součástí je také pódium sloužící jako relaxační zóna s knihovnou a výhledem do zahrady. Z obytného prostoru vedou schodiště na jednotlivé galerie, kde jsou umístěny dva samostatné pokoje.

Galerie jsou opticky propojeny s přízemním prostorem, vzhledem k atypicky umístěným pultovým střechám s opačným sklonem nejsou vzájemně propojeny, a zajišťují tak dostatek soukromí. Z přízemí je přístup na venkovní krytou terasu, palubková podlaha je stejná vně i uvnitř, a dochází tak k optickému propojení exteriéru s interiérem. Celý dům je s exteriérem propojen velkými prosklenými plochami – převážně s pevným zasklením, které umožňují kontakt se zahradou a zároveň zajišťují dostatečné prosvětlení interiéru. 

Dřevo se jako základní stavební materiál promítá do celého domu. Fasáda ze sibiřského modřínu má provětrávanou mezeru. Povrchová úprava vznikla opálením jednotlivých palubek, kartáčováním a nátěrem přírodní olejovou lazurou, která se po zavadnutí vytírala. Obložení stěn přechází plynule do střechy. Modřínové palubky přirozeně stárnou a mění barvu. Materiálově tak dům nevyčnívá a splývá s přírodou a okolím. Červené dveře vytvářejí na fasádě barevný akcent. Byly inspirované Japonskem, kde přinášejí do domu štěstí.

Dům Zilvar získal čestné uznání v soutěži Grand Prix architektů v roce 2014 v kategorii Rodinný dům a nyní je nominová2n na Českou cenu za architekturu.

2. listopadu 2016