Chovanec podá ústavní zákon ke zbraním jako poslanecký návrh

Chovanec podá ústavní zákon ke zbraním jako poslanecký návrh

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ústavní zákon, který dává majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka, podá ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) jako poslanecký návrh. Chce tak zajistit, že se zákon stihne projednat ještě v tomto volebním období Sněmovny. Uvedl to v neděli v pořadu televize Prima Partie.

„My jsme měli debatu s panem premiérem a dalšími kolegy z vlády. Protože čas kvapí a vláda má před sebou několik měsíců činnosti a do toho vstoupí volební kampaň, tak jsme se dohodli, že to podáme jako poslanecký návrh,“ vysvětlil Chovanec. „Chceme tím ušetřit čas, abychom byli schopni ten zákon projednat,“ dodal.

Podle ministra už je návrh podepsaný a podpisy má u sebe předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD). Vedle poslanců sociální demokracie podle Chovance návrh podepsali i zákonodárci z ostatních sněmovních stran s výjimkou TOP 09.

Chovanec hájí svůj návrh o zbraních s puškou v ruce

Chovanec zdůraznil, že důsledkem zákona nemá být to, aby měl každý člověk v Česku zbraň. Smysl normy se lidem snaží vysvětlit ve videu. „Legální držitelé zbraní, kteří jsou proškoleni, se stanou součástí bezpečnosti země. Budou se do ní zapojovat stejně tak, jako se do ní zapojují například aktivní zálohy české armády,“ uvádí v něm k podstatě návrhu. „Nechceme zvýšit počet zbraní mezi lidmi ani zjednodušit přístup k nim,“ tvrdí a dodává, že ten, kdo použije zbraň mimo nutnou obranu nebo krajní nouzi, bude i nadále trestán.

Na videu zveřejněném v neděli na sociálních sítích mluví ministr o Češích jako o srdcařích v souvislosti s poloautomatickými zbraněmi a v jedné chvíli sám drží v ruce pušku. Záznam trvá zhruba dvě minuty a Chovanec ho nazval Bezpečná země, nebo Divoký západ? Využil tak označení, které použil kritik novely a šéf justice Robert Pelikán (ANO).

 

„Chci požádat všechny své kritiky, kteří hrozí Divokým západem české kotlině, aby si můj návrh alespoň přečetli. Když to udělají zjistí toto. Nechceme zvýšit počet zbraní mezi lidmi. Nechceme ani zjednodušit přístup k nim. I nadále budou platit velmi přísná pravidla,“ vzkázal ministr vnitra.

Ministr vnitra Chovanec chce ústavní zákon prosadit ještě do konce mandátu vlády. Chce umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně. Ministerstvo uvedlo, že v okamžiku takových útoků jsou možnosti státních orgánů účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám omezené. Proto chce umožnit provést obranný zásah i majitelům legálně držených střelných zbraní.

V Česku je možné držet střelnou zbraň podle zákona o zbraních a střelivu. Držitel zbrojního průkazu smí z legálně držené zbraně střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, nebo na střelnici, pokud nejde o použití zbraně k ochraně života, zdraví či majetku.

K loňskému 1. prosinci bylo podle ministerstva vnitra v Česku 300 115 držitelů zbrojních průkazů. Z toho téměř 241 000 mělo průkaz skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku. Registrováno bylo 798 424 zbraní všech kategorií, z toho 357 338 samonabíjecích pistolí, pušek nebo revolverů.

, , bp

5. února 2017