Studenti z Bosny a Hercegoviny proti etnické separaci ve školách. Ta trvá od konce války

Studenti z Bosny a Hercegoviny proti etnické separaci ve školách. Ta trvá od konce války

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Bosně a Hercegovině už přes rok protestují studenti středních škol z města Jajce a dalších proti segregaci na školách, respektive proti konceptu „Dvě školy pod jednou střechou“. Tento systém dle nich podporuje etnické napětí už od dětského věku. Studenti z Jajce nyní slaví. Rok trvající kampaň s sebou přinesla první výsledek. Regionální vládu studenti donutili změnit své rozhodnutí o dělení školy ve městě Jajce do dvou etnicky odlišných školních institucí. Posilněni prvním úspěchem demonstrovali středoškolští studenti koncem června i před úřadem vlády v Travniku. Informuje o tom Rádio Svobodná Evropa (FRE) a agentura Reuters.

„Bojovali jsme a bojovat budeme proti fašismu na školách, proti segregaci a rozdělení,“ uvedl chorvatský student Nikolas Rimac, jenž se účastnil protestů proti rozdělení v Jajce. „Chceme kvalitní vzdělání, ne rozdělení,“ říká člen Asociace studentů středních škol v Bosně a Hercegovině Faruk Gutić. „Chceme pracovat. Ne spadnout dvacet let do minulosti,“ dodává.

Rozdělování studentů v rámci jedné školní budovy dle etnických klíčů bosňácké a chorvatské národnosti je následkem balkánské války v devadesátých letech minulého století, již vyvolala vlna nacionalismu po rozpadu bývalé Jugoslávie. Tenze mezi bosenskými Srby, Chorvaty a Bosňáky je stále patrná, k uklidnění nepřispívá ani řada nacionalistických stran, jež svou moc odvozují od vzájemné nedůvěry. Země například stále nemá celostátní tisk a celostátní televizní vysílání je zřetelně omezené.

organizátor protestů Radic - FOTO: FACEBOOK

Jedním z pokusů o řešení napětí byl právě koncept „Dvou škol pod jednou střechou“. Tedy dělení na základě bosňácké a chorvatské příslušnosti. V praxi to znamenalo dva odlišné školské systémy i dva samostatné vchody a různé toalety. Tento systém přetrvává i přes postoj federálního ústavního soudu, dle něhož je diskriminační, a protestu mezinárodních organizací, například Organizace pro bezpečnosti a spolupráci v Evropě.

„Pokud vás dělí plot na základní i střední škole, nikdy se nebudete zajímat, co máte společného s těmi ostatními,“ řekla pro Reuters učitelka matematiky a fyziky z Jajce Sabina Ruzdijic. „Dokud politici neučiní kroky ke změnám a zrušení tohoto rozdělení, nebude tu žádné soužití ani pokrok,“ uvedl organizátor protestu Amar Kundalic s tím, že jde o jediný způsob, jak mladým lidem zabránit v tom, aby kvůli vzdělávání opouštěli Bosnu.

Podle tamní ministryně školství je iniciativa studentů pochopitelná. Nejde ale provést změnu v několika málo krocích, dodává Katica Čerkez.

4. července 2017