Zaplatily USA výkupné? 400 milionů v hotovosti a 4 propuštění vězni

  - Ilustrační foto: Shutterstock.com
Zaplatily USA výkupné? 400 milionů v hotovosti a 4 propuštění vězni

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ve stejný den, kdy Írán propustil čtyři americké vězně zadržované v Teheránu, přiletělo do země neoznačené nákladní letadlo, které vezlo 400 milionů dolarů naložené na paletách. Transakci Obamova administrativa potvrdila, ale odmítá, že by šlo o výkupné. Jde prý o vyrovnání 40 let staré zbrojní dohody s Íránem. Informoval o tom list The Wall Street Journal.

„Platit výkupné za rukojmí je v rozporu s politikou Spojených států,“ řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Stejně jako v případě unesených Češek v Pákistánu je však jasné, že určité informace nemá veřejnost slyšet. Když v lednu byli v Íránu propuštěni čtyři Američané, Obama to přisuzoval kvalitní diplomacii. Vyšlo však najevo, že ve stejný den přiletělo do Íránu obrovské množství peněz.

V neoznačeném nákladním letadle byly na paletách naskládány eura, švýcarské franky a další měny v hodnotě 400 milionů dolarů, což je v přepočtu 9,7 miliard korun. Spojené státy transakci potvrdily, ale odmítají, že by šlo o výkupné. Jde prý o první splátku k vyrovnání zbrojní dohody z roku 1979.

Kvůli 37 let staré dohodě mezi USA a Íránem mají Spojené státy zaplatit 1,7 miliard dolarů. Miliardový dluh řešil i mezinárodní soudní tribunál v Haagu. Dohoda o zakoupení amerických stíhaček byla totiž podepsána ještě před pádem íránského šáha Muhammada Rezá Pahlavího, který tehdy Washingtonu poslal zálohu 400 milionů dolarů. V zemi však došlo k převratu a k moci se dostal duchovní ájatolláh Chomejní a z Íránu se stala islámská republika. USA reagovaly zamrazením všech účtů. Nyní chce Írán svou zálohu zpět – i s úroky.

Obama se rozhodl v lednu 2016 odkývat 400milionovou transakci. Mluvčí americké vlády John Kirby trvá na tom, že peníze neměly s propuštěním vězňů nic společného: „Nejenom že byla obě vyjednávání oddělená, vedly je také různé týmy na obou stranách. V případě pohledávek z Haagu byli do vyjednávání zapojení i techničtí experti.“

Částka 400 milionů dolarů byla zaplacená v cizích měnách, protože trvající americké sankce zakazují jakékoli transakce s Íránem v dolarech. Peníze tak pocházely z centrálních bank Nizozemska a Švýcarska. Kvůli sankcím mají také Íránci omezený přístup k mezinárodním finančním institucím, proto žádali hotovost.

USA začaly s Íránem tajně vyjednávat o vězněných Američanech v listopadu 2014. Jedním ze zadržených Američanů byl i novinář Jason Rezaian, který vedl teheránskou kancelář amerického listu Washington Post. Byl obviněn ze špionáže. Po jejich propuštění došlo v USA k propuštění sedmi íránských vězňů.

Obamův krok se však opozičním politikům nelíbí. „Platit výkupné únoscům ještě více ohrožuje Američany,“ řekl republikánský senátor Mark Kirk. Po příležitosti skočil i republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump: „Zaplatili jsme 400 milionů dolarů za zajatce. Obama tím nastavil velmi špatný precedens.“

5. srpna 2016