Útoky žíravinou v Británii

V Londýně dramaticky roste počet útoků kyselinou. Za pět let 1500 poleptání

Útoky žíravinou v Británii
V Londýně dramaticky roste počet útoků kyselinou. Za pět let 1500 poleptání

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Počet kyselinových útoků v Londýně čím dál tím víc roste. Podle posledních čísel zveřejněných metropolitní policií se za posledních pět let odehrálo na 1500 útoků. Jenom za rok 2016 pak v hlavním městě došlo k 431 případům poleptání či popálení, což je téměř jednou tolik než v předešlém roce, uvádí server deníku The Daily Mirror. 

Policie uveřejnila čísla za období od roku 2011 do roku 2016. V té době došlo k 1490 útokům, v nichž hrála roli kyselina. Nejčastěji se pak používala leptavá látka ve čtvrti Newham ve východním Londýně. Za minulý rok došlo k 431 útokům, přičemž v roce 2015 byl počet napadení 261. 

Útoky kyselinou jsou podle předsedy sdružení Acid Survivors Trust International Jafa Shaha málo veřejně známé. „Při kyselinovém útoku máte jednoznačnou snahu někoho deformovat než zabít,“ řekl předseda sdružení pro The Daily Mirror. Shaha dodává, že samotným útokem to nekončí. Mnoho přeživších se prý nadále obává útočníků a jejich dalších akcí.

Metropolitní policie shromažďuje data o útocích, které měly způsobit těžkou újmu na zdraví. Ne ve všech případech se ale útočníkům podařilo své oběti poleptat. Data obsahují také útoky, při kterých se žíravina dostala na oblečení nebo na jiné části těla než na obličej. 

Podle dat z roku 2015 v deníku The Guardian útočí v šesti z deseti případů muž. Po celé Velké Británii jsou pak nejčastější obětí bílé ženy, které jsou terčem útoků v 71 procentech. Po celém světě jsou ale ženy napadány v 80 procentech případů.

Útoky na ženy motivované touhou po pomstě kvůli rozchodu jsou častější spíše v mimoevropských zemích a vážným problémem jsou například v Indii. Podle vládních statistik je ročně žíravina použita ve stovkách útoků, avšak ochránci lidských práv tvrdí, že vládní údaje jsou podhodnocené.

, ls

19. března 2017