Zemanova gratulace Steinmeierovi

Zeman pozval Steinmeiera k návštěvě Prahy

Zemanova gratulace Steinmeierovi
Zeman pozval Steinmeiera k návštěvě Prahy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman je potěšen, že se německým prezidentem stal Frank-Walter Steinmeier. V blahopřejném dopise, který mu zaslal, ocenil jeho přínos k česko-německým vztahům. Pozval ho, aby navštívil Pražský hrad. ČTK o tom v pondělí informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Jsem potěšen, že jste se této zodpovědné funkce ujal právě Vy, zkušený politik a státník, muž s nepopiratelnými znalostmi a rozhledem v domácí i zahraniční politice,“ napsal Zeman Steinmeierovi. Uvedl, že rád vzpomíná na společné setkání ze září 2014, kdy spolu hovořili o zahraniční politice a vzpomínali na společného přítele Gerharda Schrödera. Zeman i Schröder vedli na přelomu tisíciletí ve svých zemích sociální demokracie. Ze sociální demokracie vzešel i Steinmeier.

Frank-Walter Steinmeier - Foto: Shutterstock

„Bylo by pro mě radostí přivítat Vás opětovně na Pražském hradě, prastarém sídle českých králů,“ uvedl český prezident. Dodal, že si letos Česká republika a Německo připomínají 25 let od podpisu smlouvy o dobrém sousedství a 20 let od podpisu česko-německé deklarace. Steinmeierova návštěva by podle Zemana přispěla k důstojnému připomenutí těchto dvou významných výročí. Zároveň ocenil vysokou úroveň spolupráce v ekonomické i politické oblasti i mezi příhraničními regiony.

Steinmeiera zvolilo v neděli Spolkové shromáždění. V převážně reprezentativní funkci bývalý ministr zahraničí v březnu nahradí Joachima Gaucka, který se rozhodl nekandidovat do dalšího pětiletého období. Volbu jedenašedesátiletého sociálního demokrata uvítali němečtí, čeští i další světoví politici.

,