Společná měna EU

Všechny země EU by měly mít euro, řekl Junker

Společná měna EU
Všechny země EU by měly mít euro, řekl Junker

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pokud má euro skutečně EU stmelovat, musí se stát něčím víc než jen měnou vybrané skupiny členských zemí. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker to uvedl ve svém projevu o stavu EU. Navrhl i vznik nástroje, který by technicky a finančně pomáhal státům Evropské unie s přijetím eura. Měla by podle něj vzniknout pozice „evropského ministra hospodářství a financí“, který by podporoval reformy ve státech EU. 

Šéf komise připomněl, že závazek přijmout euro mají všechny členské státy unie s výjimkou dvou. Všechny země EU by se podle něj měly účastnit její bankovní unie. „Eurozóna je odolnější než v minulých letech,“ prohlásil Juncker v projevu, který přednesl v polovině funkčního období svého týmu. Podle někdejšího dlouholetého předsedy schůzek euroskupiny, tedy jednání ministrů financí členských zemí eurozóny, by měla vzniknout pozice „evropského ministra hospodářství a financí“. Tento muž či žena by měli podporovat reformy v členských státech i koordinovat všechny unijní finanční nástroje v případě, že je některá země zasažena krizí.

Podle Junckera nejde o vznik nějaké nové funkce, ale především o efektivnost. Proto by podle něj neměl vznikat samostatný rozpočet eurozóny či její vlastní parlament, jak navrhoval nový francouzský prezident Emmanuel Macron.

Roli ministra financí EU a šéfa schůzek euroskupiny by měl v budoucnu zastávat místopředseda Evropské komise odpovědný za finanční a hospodářské otázky, který by se odpovídal europarlamentu. Juncker se tak vyslovil pro podobný model, jaký platí při jednání ministrů zahraničí EU. Jejich jednání řídí místopředsedkyně komise a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

V prosinci podle Junckera přijde Evropská komise s návrhem na postupnou přeměnu stávajícího Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), tedy unijního nástroje k řešení finančních krizí, v budoucí Evropský měnový fond.

Češi si zaslouží v čokoládě stejně kakaa jako ostatní

Předseda Evropské komise se vyjádřil i k dvojí kvalitě potravin. Češi podle něj musí mít podle něj v čokoládě stejně kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoliv jiný v EU.

Juncker problém, na který Češi a Slováci v EU opakovaně upozorňují, zmínil ve svém letošním projevu o stavu unie, předneseném v polovině funkčního období jeho komise. „Nemohu přijmout, že lidé ve střední a východní Evropě kupují výrobky nižší kvality ve stejných obalech a se stejným označením jako ty prodávané v jiných zemích,“ prohlásil šéf komise. Podobné věci podle něj už nyní unijní právo zakazuje, a je proto třeba zajistit, aby národní úřady mohly tyto praktiky skutečně vymýtit.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou slova Junckera dobrým signálem úsilí České republiky a Slovenska.

Evropská komise také přijde do konce měsíce s návrhy, jak zesílit vracení těch, kdo nemají v Evropské unii právo na azyl, uvedl v Evropském parlamentu Juncker. Zdůraznil ale zároveň, že Evropa není a nestane se pevností, zůstane naopak kontinentem solidarity, kde najdou útočiště ti, kdo jej skutečně potřebují. Ti, kdo na takový nárok nemají, se podle něj musí vrátit do svých zemí.

„Chce-li EU chránit své hranice, je na čase, aby se Bulharsko a Rumunsko stalo členy schengenského prostoru volného pobytu,“ řekl předseda Evropské komise Juncker.  Plné členství v evropském prostoru bez vnitřních hranic si podle jeho názoru zaslouží také Chorvatsko ve chvíli, kdy splní všechny potřebné podmínky. Podle Junckera se v dohledné době nestane členem Evropské unie Turecko. Prioritou pro vstup do EU je totiž právní stát, řekl Juncker. Dodal také, že Ankara se už dlouho vzdaluje Evropě, a to mílovými kroky.

,