Jihomoravské ANO, ne spolupráci s Haškem

Jihomoravský hejtman Michal Hašek - FOTO: Facebook/ Michal Hašek
Jihomoravské ANO, ne spolupráci s Haškem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jihomoravské hnutí ANO odmítá jakoukoli povolební spolupráci s hejtmanem Michalem Haškem, lídrem ČSSD. Hašek podle představitelů hnutí v minulosti opakovaně lhal, naposledy pak nedostatečně vysvětlil svou spolupráci s lobbistkou Janou Mrencovou. Jednání se sociální demokracií bez Haška však ANO nevylučuje.

Hnutí také dopisem osloví ostatní strany a hnutí kandidující do zastupitelstva Jihomoravského kraje s dotazem, zda je pro ně Hašek přijatelným partnerem.

Hejtman už v minulých dnech uvedl, že za současnou kritikou mediální propagace kraje a své osoby vidí právě zájmy hnutí ANO. „Dnešní tiskovka ANO v Brně jen zapadá do hnojometného scénáře pseudokauzy spuštěné stranickým listem ANO, tedy Mladou frontou Dnes,“ sdělil ČTK Hašek.

„Lídra i kandidátku ČSSD pro volby do zastupitelstva Jihomoravského kraje potvrdila celá naše členská základna a nenecháme si nikým diktovat, zvlášť ne těmi, kteří namísto hledání společných řešení problémů kraje a jeho občanů a namísto reálného programu mají jediné téma – Antihašek,“ uvedl Hašek ve společném prohlášení s krajským předsedou ČSSD Romanem Hanákem.

V kauze Mrencová podle Haškova pondělního vyjádření lžou jiní, nikoliv on. Spolupráci s Mrencovou Hašek nepopírá, o žádné Lucii Proutníkové podle svých slov nic nevěděl. Právě z e-mailu imaginární Proutníkové chodila do redakcí některá Haškova vyjádření i avíza na akce s jeho účastí. Podle svědectví bývalých zaměstnanců kraje zprávy rozesílala Mrencová.

„Nevím, kdo to je, nevím, zda ta postava skutečně existuje, či neexistuje,“ řekl v pondělí Hašek. „Ten pseudonym znal, bylo mu to známo,“ reagoval dnes lídr ANO Bohumil Šimek, šéf brněnských strážníků a někdejší Haškův podřízený na kraji. Hašek podle něj s Mrencovou dříve intenzivně spolupracoval. Lobbistka je nyní nepravomocně odsouzená za úplatkářství.

„Vnímal jsem ji po boku Michala Haška, byla mi představena jako jeho PR manažerka s tím, že pokud budu moci, ať jí vyjdu vstříc,“ popsal Šimek. Podle něj není fér, že se Hašek k Mrencové nyní příliš nehlásí. Podle Šimka se „opravdu snažila“, telefonovali s hejtmanem prakticky denně. S firmami Mrencové a jejího partnera kraj uzavřel smlouvy na služby za 3,75 milionu korun.

Strana zelených a piráti minulý týden vyzvali Haška k rezignaci na funkci hejtmana i na místo v čele kandidátky ČSSD. Hašek odstoupit odmítl a v pondělí jej podpořilo předsednictvo krajského výboru ČSSD.

Vysvětlení smluv s firmami spojenými s Mrencovou chtěli také zástupci koaliční KDU-ČSL. V úterý se usnesli, že jim Haškovo dosavadní vyjádření nestačí. Požadují důkladnější prověření smluv a služeb. Vyjádření dalších účastníků předvolebního boje ČTK zjišťuje.

,

10. srpna 2016