Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem

 
Rosněfť převezme kontrolu nad kurdským ropovodem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Státní ruský ropný gigant Rosněfť se dohodl na převzetí kontroly nad hlavním ropovodem v iráckém Kurdistánu. Firma tak dále posiluje svoji pozici hlavního zahraničního investora v tomto autonomním regionu. Ve čtvrtek oznámila, že zde hodlá investovat do pěti ropných polí.

Rosněfť uvedla, že její podíl v projektu může činit až 60 procent, zatímco současný provozovatel plynovodu KAR Group si ponechá 40 procent. Informovaný zdroj pak agentuře Reuters řekl, že Rosněfť investuje do ropovodu zhruba 1,8 miliardy USD (39,2 miliardy Kč).

Rozhodnutí Rosněfti je zřejmě součástí širší strategie prezidenta Vladimira Putina, který se snaží zvyšovat politický a ekonomický vliv Moskvy na Blízkém východě. Přichází také v době krize vztahů mezi vládou v Kurdistánu a centrální vládou v Bagdádu, která vypukla minulý měsíc po referendu o nezávislosti regionu. Bagdád před několika dny pohrozil, že přesměruje velkou část toku ropy do starého ropovodu, který nefunguje již několik let, od doby, kdy Kurdistán vystavěl vlastní infrastrukturu do tureckého přístavu ve Středozemním moři Ceyhan.

Kurdistán minulý měsíc uspořádal referendum o nezávislosti. Vznik samostatného státu podpořilo 90 procent hlasujících. S tímto hlasováním ostře nesouhlasí centrální vláda v Bagdádu a řada sousedních států, které mají kurdské menšiny a obávají se, že na jejich území budou Kurdové teď rovněž usilovat o nezávislost. Irák, Írán a Turecko chtějí kvůli referendu Kurdistán izolovat, což zahrnuje odstřihnutí od leteckého a bankovního spojení a obnovení starého ropovodu do Turecka, což by připravilo Irbíl, hlavní město iráckého Kurdistánu, o velkou část příjmů z ropy.

Moskva se k referendu nevyjadřovala. Šéf Rosněfti Igor Sečin ve čtvrtek řekl, že vlády Kurdistánu a Bagdádu si musí problémy vyřešit samy mezi sebou.

Rosněfť chce investovat do rozšíření kurdského nezávislého ropovodu a zvýšit jeho kapacitu na 950 000 barelů denně. To odpovídá zhruba jednomu procentu globálních dodávek.

Rosněfť již oznámila, že investuje do pěti polí v Kurdistánu 400 milionů USD. Půjčila také Kurdistánu 1,2 miliardy USD, zajištěné prodejem ropy, a chce pomoci Irbílu při stavbě dvou velkých ropovodů a plynovodů, napsala agentura Reuters.

,

20. října 2017