Transparentnost jako byznys

Nejdříve prosadil registr smluv. Teď na něm jeho kancelář vydělává

Ředitel Rekonstrukce státu Pavel Franc. - FOTO: Frank Bold
Transparentnost jako byznys
Nejdříve prosadil registr smluv. Teď na něm jeho kancelář vydělává

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejlepším byznysem je, když se vám podaří prosadit zákon a potom na něm začnete vydělávat. Právě to se povedlo sdružení Frank Bold, které prostřednictvím projektu Rekonstrukce státu pomohlo prosadit zákon o registru smluv. Sdružení nyní nabízí školení a další služby, které se zveřejňováním smluv na internetu pomůžou. Rekonstrukci státu i Frank Bold spojuje osoba Pavla France, který se ve veřejném prostoru pasoval do pozice bojovníka s korupcí.

„Pomůžeme vám nastavit proces zveřejňovaní smluv na internetu tak, aby minimalizoval administrativní zátěž a účinně předcházel riziku neplatnosti smlouvy,“ píše se na webu Frank Bold Advokáti. V Brně například proběhl na začátku června šestihodinový kurz, který stál 3 255 korun. Další školení ve spolupráci se vzdělávacími společnostmi proběhla na konci května a v polovině června, první z nich stálo 3 872 korun, druhé 4 114 korun.

Vedle těchto kurzů nabízejí Advokáti také Školení Registr smluv na míru, Help-desk k registru smluv, tedy přímou linku pro okamžitou konzultaci problému a přípravu vzorových smluv či metodik a interních postupů. Kolik si sdružení orientačně účtuje za tyto služby ale není na webu uvedeno.

Právě sdružení Frank Bold, pod které Frank Bold Advokáti nabízející školení spadají, patří k hlavním iniciátorům projektu Rekonstrukce státu, jenž zveřejňovaní smluv státu prosadil. Hlavní postavou je ředitel Rekonstrukce státu, programový ředitel Frank Bold i Frank Bold Advokáti Pavel Franc, který je zároveň otcem ideje a strategie projektu Rekonstrukce státu. Franc na dotaz serveru ECHO24 nereagoval, jak uvedla tisková mluvčí Frank Bold Kristýna Vojtíšková, je totiž v současné době na dovolené.

Podle Vojtíškové si ale Frank Bold po prosazení registru smluv uvědomil reálnost rizika, tedy že uplynul dlouhý čas mezi „neúplnou účinností zákona“ neobsahující sankci neplatnosti a nástupem sankce neplatnosti. „Pokud během této doby nastanou obtíže při implementaci zákona, vznikne obrovská poptávka po zrušení sankce neplatnosti. A to je velké riziko, kterého jsme si vědomi. Proto jsme se pustili do pomoci s implementací zákona, přestože jsme nic takového dříve neměli v plánu,“ uvedla pro server ECHO24 Vojtíšková. Podle zákona totiž smlouva, kterou daný úřad či firma nezveřejní, bude neplatná.

Sdružení považuje za kontraproduktivní nabízet školení bezplatně za veřejné prostředky, které se navíc za krátkou dobu od schválení zákona nepodařilo získat. „Pokud někdo dostane službu zdarma, jen ve velice málo případech ji skutečně využije a váží si jí. Proto jsme se dali cestou poskytování komerčních služeb,“ dodala Vojtíšková.

Babišova PR agentura

Franc je přitom podle některých kritiků napojen na hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Lidovecký poslanec Jan Bartošek nazval dokonce Rekonstrukci státu PR agenturou ANO. Loni totiž při jednání koaličních stran nad návrhem zákona o registru smluv Babiš posílal z uzavřeného jednání sms zprávy někomu z Rekonstrukce státu, pravděpodobně přímo Francovi. Ten totiž vzápětí zveřejnil na svém Facebooku status, který obsahoval „zjištění“ z právě probíhajícího jednání.

I nyní, poté co začal zákon platit, za registr smluv Rekonstrukce státu bojuje. Řada poslanců totiž chce prosadit výjimku pro některé státní firmy (například Budějovický Budvar, Lesy ČR). Podle lidoveckého poslance Jana Bartoška je to v komerčním prostředí poškodí. Iniciativa Rekonstrukce státu se do poslanců žádajících výjimku proto pustila v billboardové kampani, ve které jim nasadila klaunské nosy.

Mezi členy Rekonstrukce státu patří například Nadační fond proti korupci, Fond Otakara Motejla, Otevřená společnost či Inventura demokracie. Loni v březnu iniciativu opustila protikorupční organizace Transparency International (IT), její ředitel přitom tenkrát v rozhovoru pro ECHO24 připustil, že odešli i pro zachování věrohodnosti.

Registr smluv se týká státu, větších obcí, krajů a jimi vlastněných firem a také vysokých škol. Podle zákona, který platí od začátku července, musí zveřejňovat všechny smlouvy nad padesát tisíc korun. Celkově se povinnost bude týkat více než 13 500 subjektů a podle Rekonstrukce státu se tak „odtemní“ veřejné prostředky za 325 miliard ročně.

14. července 2016