LEGISLATIVNÍ RADA VLÁDY

Právník Hašek bude radit vládě. Je zkušený regionální politik, hájí výběr Hamáček

LEGISLATIVNÍ RADA VLÁDY
Právník Hašek bude radit vládě. Je zkušený regionální politik, hájí výběr Hamáček

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček si stojí za svým rozhodnutím nominovat do Legislativní rady vlády bývalého jihomoravského hejtmana a někdejšího poslance Michala Haška (ČSSD). Jde podle něj o zkušeného komunálního politika, který je schopný dívat se na zákony optikou krajů a místních samospráv. Se jmenováním vyjádřil nesouhlas poslanec Pirátů Jakub Michálek, podle Hamáčka jde však jen o politický boj. Řekl to v Otázkách Václava Moravce na České televizi.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v otevřeném dopise požádal premiéra Andreje Babiše (ANO), aby kvůli kontroverzní minulosti a nedostatečné odbornosti nebyl Hašek jmenován. Michálek připomněl, že Hašek získal titul doktor práv na „pochybné vysoké škole v městečku Sládkovičovo na Slovensku, kterou v té době vedl slovenský sociálnědemokratický poslanec, který byl také konzultantem jeho práce“. Hašek poté na základě veřejného zájmu slíbil, že zveřejní jak svoji rigorózní práci, tak i její oponentské posudky, ale nikdy tak skutečně neučinil. Práce se později na veřejnost dostala a podle pirátského poslance byly vzneseny pochybnosti o její kvalitě. Podle předsedy ČSSD není kritika na místě a jde jen o politický boj ze strany Pirátů.

Jan Hamáček nominaci hájí. „Celá řada zákonů, které vláda projednává, dopadá na regionální a místní samosprávy,“ řekl Jan Hamáček s tím, že v legislativní radě vlády není příliš lidí se zkušenostmi z krajské a místní samosprávy. „Michal Hašek je zkušený komunální a regionální politik a je schopen se podívat na ty zákony optikou komunální a regionální samosprávy, to mi stačí,“ dodal ministr Hamáček.

„Piráti si rádi hrají na kádrováky. Mám za sebou 11 let praxe v zákonodárném procesu v Poslanecké sněmovně, osm let praxe v krajské samosprávě včetně vedení Asociace krajů, kde jsem s pěti vládami řešil legislativu týkající se fungování krajských samospráv. Mám řádně vystudované pětileté denní studium na právnické fakultě v Brně (Mgr.) a rigorózní zkoušku na Slovensku (JUDr.). Bude na Vládě ČR, jak návrh na moje jmenování do Legislativní rady vlády posoudí,“ napsal Hašek.

Michálek také zmínil kauzu s fiktivní tiskovou mluvčí Lucií Proutníkovou, jíž byla kontroverzní lobbistka Jana Mrencová, nebo takzvanou lánskou schůzku, při níž se tehdejší členové vedení strany Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Jiří Zimola a Milan Chovanec po volbách v roce 2013 tajně sešli s prezidentem Milošem Zemanem a poté se pokusili odstavit předsedu strany Bohuslava Sobotku od vyjednávání o vládě. Sobotka akci, kterou označil za pokus o puč, ustál, Hašek kvůli tomu později odstoupil ze stranických funkcí.

Hašek byl hejtmanem, předsedou Asociace krajů ČR, poslancem i místopředsedou ČSSD. Po sporech uvnitř strany a takzvaném lánském puči z vedení ČSSD i s několika dalšími odešel a zůstal řadovým členem. Haška před lety Zeman označil za svého přítele, Hašek je jeho neplaceným poradcem pro regionální rozvoj.

Legislativní rada vlády České republiky je poradním orgánem vlády v oblasti její legislativní činnosti. Má zpravidla 30 členů, tito zejména externí odborníci vykonávají práci pro LRV pouze za symbolickou odměnu, uvádí vládní web. Rada zasedá obvykle jednou za 14 dní, není-li stanoveno jinak.

, , zd