Klíčí druhé arabské jaro? Nepokoje v Maroku

Klíčí druhé arabské jaro? Nepokoje v Maroku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na severu Maroka protestují už několik měsíců občané proti nezaměstnanosti a strukturálnímu znevýhodňování jejich chudého regionu. Už týden jsou protesty namířené také proti uvěznění jejich vůdce, jenž otevřeně kritizoval krále Muhammada VI. Je zjevné, že demonstrace zatčením zdaleka nekončí – naopak.

„Tak nás zatkněte všechny, jsme všichni aktivisté,“ stojí napsáno na jednom transparentu. „Všichni jsme Zafzáfí,“ skandují lidé v ulicích Al-Hoceimy. Devětatřicetiletý aktivista Náser Zafzáfí, vůdčí postava nepokojů na severu Maroka, byl zadržen policií v pondělí 29. května. Důvod? Ohrožení vnitřní bezpečnosti. Od té doby neutuchají večer v přístavním městě a na dalších místech této horské oblasti protesty. Po skončení půstu při nynějším ramadánu vycházejí do ulic tisíce lidí, uvádí německá rozhlasová stanice Deutschlandfunk (DLF).

Záminkou k zatčení Zafzáfího bylo jeho rozhněvané vystoupení ve velké mešitě jeho rodného města. „Slouží mešita bohu, nebo ústřední moci?“ S těmito slovy přerušil aktivista před více než týdnem své kázání. Panovníkovi a vládě vyčetl, že nedělají dost proti sociální mizérii na severu. Po tomto vystoupení došlo k nepokojům.

Od té doby bylo zatčeno kolem 40 lidí – podle oficiálních údajů. Jeden právník hovoří o 70 zatčených. To vyvolalo stávky a další, zatím poklidné protesty v Al-Hoceimě, při nichž demonstranti sami volali po umírněnosti. Shromáždění, která policie rázně ukončila, se konala i v Rabatu a Casablance. Nejdůležitějším požadavkem protestního hnutí je nyní propuštění vězněných. Především jeho ikony Zafzáfího.

Náser Zafzafí. - Twitter N. Zafzafího.

Náser Zafzáfí, který je už celou věčnost bez práce, je jednou z hlav protestního hnutí. To se zaměřuje proti zanedbávání berberského Rífu, jedné z nejchudších oblastí Maroka. Vláda považuje situaci za výbušnou, na jaře slíbila miliardy na investiční program. Ale zatím to není moc vidět. Není práce, neexistuje skutečná nemocnice, lidé často nemají doma elektřinu či tekoucí vodu. Mnozí v provincii Al-Hoceima to už nehodlají déle snášet, vysvětluje Taíb Madmad, generální tajemník marockého Sdružení pro lidská práva. „Pro lidi je nesnesitelné, že žijí v bídě a že se současně dívají na mrhání veřejnými penězi. Potřebují nemocnice, silnice a práci, aby mohli žít“.

Protestuje se už od loňského listopadu. Tehdy zahynul jeden prodavač ryb v drtičce odpadu, když se pokusil zachránit zboží, které mu zabavili. Vláda se zprvu snažila o dialog. Sám král poslal do regionu vládní emisary, guvernér byl vystřídán. Ale od chvíle, kdy v mešitě vystoupil Náser Zafzáfí a na ulicích došlo ke střetům, je kurs shora represivnější. Zpravodajský portál Maroc Diplomatique, který má blízko k vládě, nazval Zafzáfího ajatolláhem ostudy a žoldákem rozvratníků. Tón konfrontace, která se odehrává hlavně na sociálních sítích, je surovější.

Náser Zafzafí na demosntraci v Al-Hoceimě - Foto: Twitter N. Zafzafího

Sám Zafzáfí nazval onehdy veřejně Maroko diktaturou, což může být chápáno jako otevřený útok na hlavu státu. Jde o překročení červené linie. Král Mohammed VI. je tabu – a mnozí Maročané ho oceňují jako nejvyššího modernizátora země. Na mizérii v oblasti Rífu se ale za 18 let jeho panování moc nezměnilo, říkají demonstranti. Nyní navíc hrozí procesy se Zafzáfím a jeho spolubojovníky.

Vzklíčí nyní v Al-Hoceimě semínko další arabské revolty, druhého arabského jara? Podle některých expertů je to málo pravděpodobné. Maroko je jedním z nejstarších států světa a je skvěle vybaveno k tomu, aby nad nespokojenou oblastí znovu získalo kontrolu. Vláda se ale musí vyhnout excesivnímu násilí a represím, a pokračovat v dialogu se sociálním hnutím. Především ale brát vážně jeho stížnosti.

Matka Zafzáfího nyní prosí krále, aby projevil milosrdenství a jejího syna propustili. Podle informací marockých médií neměl zatčený dosud ani možnost setkat se s právníkem. 

,

7. června 2017