kontroverze kolem strýce královny

Nacisté chtěli na trůn vrátit krále Eduarda, Churchill to tajil

kontroverze kolem strýce královny
Nacisté chtěli na trůn vrátit krále Eduarda, Churchill to tajil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Podle nejnovějších dokumentů se britský premiér Winston Churchill snažil utajit informace o snaze nacistů vrátit strýce královny Alžběty vévodu Eduarda na trůn.​​​​ Ten již v roce 1936 krátce vládl, než musel abdikovat kvůli zasnoubení s rozvedenou Američankou. Eduard byl známý pro své sympatie k nacistickému režimu.

Podrobnosti o Churchillově komunikaci s představiteli USA a Francie byly zveřejněny po odtajnění dříve důvěrných spisů z Národního archívu. Winston Churchill se podle nich snažil za každou cenu zabránit zveřejnění tajných dokumentů z druhé světové války, které přibližovaly nacistický plán dosadit bývalého krále Eduarda VIII. zpět na trůn v případě porážky Británie. Píše o tom Telegraph.

Tehdejší britský premiér osobně naléhal na francouzské a americké vůdce, aby zablokovali zveřejnění zachycených německých telegrafů. Ty by podle něho ublížili pověsti vévody z Windsoru. Šlo o konverzaci mezi německým ministrem zahraničí Joachimem von Ribbentropem a jeho velvyslanci v Madridu a Lisabonu v létě 1940. Telegrafy byly získány ke konci války v Německu a poté drženy v tajnosti.

V roce 1953 se Churchill dozvěděl, že v rámci oficiálního akademického programu spojenců budou historiky zveřejněny klíčové nacistické dokumenty. Premiér proto psal tehdejšímu americkému prezidentovi Dwightu Eisenhowerovi a urgoval ho k zastavení publikace. Byl však neúspěšný a telegrafy byly po několika letech zveřejněny. Nedávné zveřejnění dokumentů tuhle Churchillovu snahu ukázalo.

V telegramech ministr Ribbentrop svým velvyslancům vysvětluje, že vévoda musí být informován o přání míru Německa s Británií, kterému stojí v cestě Churchill. Německo bylo odhodláno Británii donutit k míru všemi metodami. Nacisté byli připraveni splnit vévodovi veškeré přání, pokud by k dosažení míru s Británií pomohl, zejména pokud by mělo jít o návrat na britský trůn.

Vévoda Eduard s chodí při přijetí Adolfem Hitlerem v roce 1937

Strýc současné královny Alžběty II. byl králem od ledna 1936. Již však v prosinci stejného roku musel abdikovat kvůli jeho zamýšlenému sňatku s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Eduard byl ve své zemi kontroverzní právě i kvůli sympatii k nacistickému Německu, které navzdory britské vládě v roce 1937 navštívil. Během návštěvy se setkal i s Adolfem Hitlerem.

Po vypuknutí války byl jako generálmajor přidělen k britské vojenské misi ve Francii. Po porážce Francie se s manželkou přesunul do neutrálního Portugalska. Churchill se právě v té době obával vévodových kontaktů s Německem a tudíž poškozování britských zájmů, proto byl Eduard převelen na Bahamy, kde až do konce války sloužil jako guvernér.

, voš