Bojovnice za dámské vložky pro žačky v Ugandě skončila ve vězení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Stella Nyanziová, nejznámější ugandská bojovnice za lidská práva, skončila v žaláři s přísnou ostrahou. Jaký spáchala zločin? Rozdávala zdarma menstruační vložky dívkám ve školách. A nenechala se při tom zastrašit. Hygienické potřeby pro ženy se staly v této východoafrické zemi třaskavou politickou záležitostí.
V Ugandě nechodí hodně dívek do školy v době, kdy mají své dny. Jde o desítky dnů zmeškané výuky ročně. Jejich rodiny jsou totiž tak chudé, že si nemohou dovolit koupit jim dámské vložky či tampony, napsal server Deutsche Welle. S tampony je navíc ten problém, že je velká část obyvatelstva u dívek odmítá, mimo jiné i kvůli přesvědčení, že by je mohly připravit o panenství. Jedinou možností jsou tedy menstruační vložky - pokud na ně jsou peníze.
V řešení tohoto chronického problému měl aktuálně pomoci i jeden rozvojový projekt. Na šicích strojích nakoupených do škol si dívky začaly šít po vyučování vložky samy. Dívky se učí různé střihy a jaké látky používat. V příslušných kurzech se dále dozví, jak vícenásobně použitelné menstruační vložky správně namáčet a poté prát. Svou roli hraje i jejich sušení na slunci a žehlení, aby se zničily i ty poslední bakterie a šlo o vložky opravdu hygienické.
Menstruace a vložky. O těchto dříve tabuizovaných tématech se v Ugandě začalo vášnivě diskutovat a začala se jimi zabývat i politika. V loňské volební kampani prezident Yoweri Museveni, dlouholetý vládce země, slíbil, že školy by měly vložky dostávat zdarma. To Musevenimu získalo hlasy mnoha matek. Prezident pak udělal ze své manželky Janet ministryni pro vzdělávání. "Mama Janet", jak jí lid začal říkat, ale brzy zjistila, že sliby jejího muže se hned tak nerealizují. Ve státním rozpočtu totiž na vložky nejsou peníze. Až směšný argument ve světle toho, že Museveni si za uplynulých pět let koupil mimo jiné zhruba 400 aut.
V reakci na to odstartovala s pomocí sociálních médií hlavní ugandská feministka, už zmíněná Stella Nyanziová (42), crowfundigovou kampaň s cílem nakoupit deset milionů vícenásobně použitelných dámských vložek. Na účtu se začaly scházet miliony ugandských šilinků. "Biologie je politika. Mocenská politika," spílá Nyanziová na adresu těch nahoře. Poukazuje i na výsledky zkoušek žaček a studentek na venkově a ve městě. Ty z bohatších rodin na tom bývají výrazně lépe. Nyanziová se zlobí na poslankyně v parlamentu i na ministryni pro vzdělávání. Nijak prý chudým dívkám nepomáhají. Jen prázdné sliby.
Se svou kampaní pod hashtagem #Pads4GirlsUg útočí na ženy, které jsou u moci, především na prezidentovu manželku Janet Museveniovou. "Opovrhuji lidmi, kteří First Lady označují jako "Mama Janet". Ta ženská není žádná matka národa. Jaká matka by připustila, aby její dcera nechodila do školy jen proto, že nemá vložky," hřímala na sociálních sítích Nyanziová, která v Londýně vystudovala lékařskou antropologii.
Důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat, napsal server emma.de. Brzy si ji předvolala policie a jako první opatření jí zakázala vycestovat na kongres do Evropy, kam se plánovala vydat. Poté přišla o místo vědecké pracovnice na Makerere University v Kampale. Dokonce jí tam zakázaly i přístup, aby tam nemohla se svým týmem rozdávat zdarma vložky. Úřady jí začaly vytýkat, že se zasazuje za práva homo-, bi- a transsexuálů. Prý chce z ugandských dívek vychovávat lesbičky. To je v přísně konzervativní, křesťanské zemi vážné obvinění. Nyanziová reagovala na svém Facebooku mimo jiné tím, že hlavu státu a jeho choť nazvala jako "párek sráčů".
Na to konto byla 7. dubna zatčena. Ovšem dost drsným způsobem. V centru hlavního města Kampaly ji přepadli maskovaní muži a odvezli v autě. Dlouhé hodiny nikdo nevěděl, co se s ní stalo. Až poté přišla informace, že je ve vazbě. Už tři dny poté stála před soudem. Byla obviněna z urážky prezidenta. Prokurátor ji navíc označil za psychicky nemocnou. Pohrozil jí, že ji nechá zavřít na psychiatrii. Prý přispívá k morálnímu úpadku Ugandy. "Ano, ty věci jsem napsala, ale prezidenta neurazila. Naopak, tato vláda uráží Ugandu," kontrovala obviněná. Ze soudní místnosti byla Nyanziová převezena zpět do vězení, kde jí, jak napsal ugandský tisk, ukradli peníze, šikanovali a zakazovali mluvit se spoluvězni.
Po 33 dnech ji z vězení propustili na kauci 10 milionů šilinků, informoval web allafrica.com. Ještě týž den ráno se ve vězení zhroutila v důsledku těžké malárie. Šikaně a výhrůžkám byly mezitím venku vystaveny i její podporovatelé. Za mřížemi se nakrátko ocitla i její kamarádka, která si na auto nalepila samolepku kritizující režim. Navzdory tomu všemu ale akce na shánění vložek pro školačky pokračuje. Minibus s nápisem Pads4Girls už měsíce křižuje zemí.