Židé v Německu

Židé kvůli antisemitismu uvažují o svém odstěhování z Německa, řekl šéf Bundestagu

Židé v Německu
Židé kvůli antisemitismu uvažují o svém odstěhování z Německa, řekl šéf Bundestagu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pro Německo je podle předsedy Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho (CDU) ostudou, že Židé znovu přemýšlejí o tom, jestli se ze země kvůli antisemitismu raději nevystěhovat. Schäuble to dnes řekl v německém parlamentu u příležitosti připomínky obětí nacistického režimu. Před poslanci s projevem vystoupil také pražský rodák a přeživší holokaustu Saul Friedländer.

„V naší společnosti se stále vyskytují nebezpečné předsudky a stereotypy, vylučování (ze společnosti) a diskriminace, antisemitismus,“ uvedl Schäuble, podle něhož je ostudou, když se Židé v Německu necítí bezpečně, protože jsou terčem slovních nebo jiných útoků.

„Ale stud sám nestačí,“ zdůraznil šéf parlamentu. „Vedle tvrdosti zákona je zejména v každodenním životě zapotřebí náš odpor proti antisemitismu, proti rasismu, proti diskriminaci všeho druhu,“ uvedl.

Podobný apel poslancům adresoval i izraelský historik Friedländer. Antisemitismus, xenofobie, lákadlo totalitárních praktik a nebezpečný nacionalismus jsou podle něj dnes všude na světě na vzestupu. „My všichni věříme, že vy máte morální odhodlání nadále bojovat za toleranci, začleňování, lidskost a svobodu, zkrátka za skutečnou demokracii,“ řekl.

Dnes šestaosmdesátiletý Friedländer připomněl osud své rodiny, která po okupaci Československa v roce 1939 utekla do Francie. Oba rodiče Friedländera, který se původně jmenoval Pavel, nakonec zemřeli v Osvětimi, on přežil v katolickém internátu.

Hudební doprovod dnešní vzpomínce, která se uskutečnila nedlouho po 27. lednu, kdy si celý svět připomíná výročí osvobození Osvětimi, poskytlo české Bennewitzovo kvarteto, které zahrálo hudbu českého skladatele židovského původu Erwina Schulhoffa a rakouského Viktora Ullmanna, kterou autor složil v Terezíně.

,

31. ledna 2019