Berlín vytvořil plán, jak zatočit s neposlušnými státy. Juncker je proti

Berlín vytvořil plán, jak zatočit s neposlušnými státy. Juncker je proti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nesouhlasí s návrhem německé vlády, aby dotace z unijních fondů byly napříště vázány na dodržování zásad právního státu v jednotlivých členských zemích. Svůj negativní postoj ve čtvrtek Juncker vyjádřil v Berlíně při diskuzi o budoucnosti Evropské unie po odchodu Británie, které se mimo jiné účastnili německý ministr financí Wolfgang Schäuble a šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel.

Německá vláda vypracovala dokument, v němž jako součást reformy takzvaných kohezních fondů EU navrhuje zmrazit přístup k těmto unijním penězům těm zemím, které nedodrží standardy vlády práva podle měřítek EU. O dokumentu v úterý informovaly agentura Reuters a server Politico, které mají německý dokument k dispozici.

Plán Berlína se vedle „demokratických deficitů“ týká také nedodržování rozpočtových pravidel.

Jean-Claude Juncker - Foto: Shutterstock

„Myslím, že by se to nemělo dělat,“ odpověděl ve čtvrtek Juncker na dotaz, zda německý návrh podporuje. „Byl by to jed pro evropský kontinent,“ řekl. Dodal, že Evropská komise má k dispozici jiné možnosti, jak dát najevo, že solidarita není jednosměrná ulice.

Juncker rovněž řekl, že nejnaléhavějším úkolem, jemuž dnes EU čelí, je dokončení bankovní unie a unie kapitálových trhů. Až pak by mělo následovat prohloubení spolupráce uvnitř eurozóny.

Agentura Reuters upozornila, že podmíněný přístup k evropským fondům by byl citlivě vnímán hlavně v zemích, které jsou čistými příjemci z takzvaných kohezních fondů (fondů soudržnosti), z nichž unie podporuje rozvoj chudších regionů v členských státech.

Maďarsko a Polsko, které takto dostávají od EU velké sumy peněz, Brusel opakovaně kritizoval za údajné slabé standardy právního státu, podotkla v úterý agentura Reuters.

,