Čtvrtý ročník ceny

Cenu Václava Havla získala jezídka, která přežila zotročení i masakr IS

Čtvrtý ročník ceny
Cenu Václava Havla získala jezídka, která přežila zotročení i masakr IS

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Letošní mezinárodní Cenu Václava Havla za obranu lidských práv získala členka jezídské komunity z Iráku Nadja Muradová. Cenu udílí každoročně parlamentní shromáždění Rady Evropy (RE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 a je spojená s odměnou 60 000 eur (1,6 milionu Kč). Ve Štrasburku o tom v pondělí informovalo tiskové oddělení RE.

Nadja Muradová je podle RE odvážná žena z jezídské komunity, která přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty takzvaného Islámského státu. O útoku proti jezídům Nadja promluvila loni v prosinci v Radě bezpečnosti OSN s požadavkem na ochranu jezídů a zastavení jejich genocidy. Nyní žije v exilu.

Nadja Muradová a generální tajemník OSN Pan Ki-mun - FOTO: Wikimedia Commons

Jezídové jsou náboženská komunita žijící především v severním Iráku. Podle lednové zprávy OSN radikálové z Islámského státu využívají v Iráku jako otroky až 3500 lidí. Jde hlavně o ženy a děti právě převážně z komunity jezídů. V roce 2014 při tažení islamistů zemřelo mnoho uprchlíků z řad jezídů v horách v okolí Sindžáru na severu Iráku.

Předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy a jeden ze tří porotců ceny Pedro Agramunt řekl, že letošní ročník ceny je zcela zvláštní, neboť je ve znamení 80. výročí narození Václava Havla, „trvalého symbolu opozice despocii“. „Nic není silnějšího než jedinci, kteří jednají na základě vlastního svědomí,“ řekl před vyhlášením laureátky 2016 s odkazem na Havla.

Letošní cena za obranu lidských práv nesoucí jméno bývalého prezidenta byla čtvrtá v pořadí a finalisty porota vybírala z více než 30 nominovaných. Mezi ostatními finalisty byly například srbská novinářka a aktivistka Gordana Igričová a Mezinárodní institut lidských práv z Francie.

Knihovna Václava Havla pořádá tradičně na počest laureáta v Praze mezinárodní konferenci, aby širší veřejnost seznámila s jeho přínosem v oblasti prosazování lidských práv. Ta letošní se pod názvem Ploty, zdi a příkopy: svoboda pohybu jako lidské právo? uskuteční 12. října.

,