Čeští vojáci na cvičení

Čeští vojáci měli konflikt s litevskou policií. Opili se a poprali

Čeští vojáci na cvičení
Čeští vojáci měli konflikt s litevskou policií. Opili se a poprali

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ilustrační foto: Shutterstock

Pětice českých vojáků, kteří jsou se svojí jednotkou na tříměsíčním cvičení v Litvě, měli v noci na neděli incident s policií v přístavu Klaipeda. Server IHNED.cz s odvoláním na litevskou policii a ruská a litevská média dnes uvedl, že vojáci byli opilí a dožadovali se vstupu do tamního nočního klubu. Ochranka je tam ale nechtěla pustit a poté, co začali být agresivní, zavolala policii. Vojáci odmítli poslechnout jejích pokynů a odmítli také dechovou zkoušku.

Podle mluvčího českého generálního štábu Jana Šulce byli vojáci v civilu a měli osobní volno. Litevská policie je převezla na stanici a poté je propustila k jednotce. Český generální štáb nyní čeká na oficiální zprávu litevské strany. „Nemáme ale informace, které by potvrzovaly, že by během incidentu došlo k fyzickému napadení policejní hlídky,“ řekl serveru Šulc.

Incident potvrdil serveru mluvčí litevské armády Andrius Dilda, podle kterého byli vojáci nejspíš opilí. Některá ruská média podle IHNED.cz uvedla, že policie se s vojáky poprala a použila elektrické paralyzéry. Dilda použití paralyzéru českému serveru ale nepotvrdil.

Česká jednotka je v Litvě na cvičení Training Bridge 2017, na kterém se loni dohodly státy visegrádské čtyřky s pobaltskými spojenci NATO a které skončí 20. března. Česká armáda vyslala na cvičení 112 vojáků, většina z nich je z lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. Čeští a litevští vojáci společně nacvičují v kasárnách v Klaipedě a ve výcvikových prostorech Pabrade a Kairiai. Podle dřívějšího vyjádření armády mají procvičovat „běžnou taktickou činnost na stupni roty a vzájemnou součinnost českých a litevských vojáků při plnění úkolu“.

čeští vojáci při střelbách v Litvě - kapitán Daniel Waclawek, RUÚ Training Bridge 2017

 

,

20. února 2017