Co nabídne letošní Designblok?

„Když nemůžeš, tak přidej“

Co nabídne letošní Designblok?
„Když nemůžeš, tak přidej“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Největší tuzemská přehlídka designu a módy Designblok letos 27.–31. října proběhne už celkem poosmnácté. Podruhé na pražském Výstavišti.

Minulý rok se o místě konání rozhodlo poměrně krátce před vypuknutím akce a nebyl dostatek času na práci s konkrétním prostorem. Letos se na secesní budovu Průmyslového paláce organizátoři řádně připravili. „Nejdůležitější je, že jsme se rozhodli celou střední halu Průmyslového paláce pojmout jako kurátorský koncept, který jsme nazvali Designérie. Nepustili jsme tam žádné instalace vystavovatelů ani partnerů, tak jako to bylo loni. Bude to vlastně velká zážitková hala pro návštěvníky jakéhokoliv věku,“ říká ředitelka Designbloku Jana Zielinsky, která je spolu s Jiřím Mackem zároveň autorkou konceptu Designérie.

Altán nebo učebna jménem Šiška od ateliéru SAD bude součástí dětské zóny od Anny Kozové. - Foto: Designblok

Za celkovým architektonickým řešením výstavních hal stojí Jan Rosický. Na podobě Designérie spolupracovalo více autorů vedených hlavním tématem letošního ročníku, kterým je sport (motto zní: „Když nemůžeš, tak přidej“).

H3T architekti vytvářejí struktury z recyklovaných stavebních prvků. Na stejném principu, dekompozicí loňského pavilonu, vznikne i vyhlídková věž v Designérii. - Foto: Designblok

Anna Kozová navrhla dětskou zahradu s jezerem pro pouštění loděk, hradem z proutí nebo altánem Šiška od studia SAD. H3T Architekti vybudovali ze starých trámů, oken a dveří vyhlídkovou věž. Radim Babák a Ondřej Tobola ze studia hipposdesign připravili výstavu, ve které naleznete kola designérů a známých osobností, cyklistů i necyklistů. Odpočívat u kávy lze pod obřími slunečnicemi z kýblů, kterými vysoký prostor zútulnil Maxim Velčovský. Důležitou součástí centrální haly je Garden Stage, která se v průběhu Designbloku dokáže proměnit v koncertní pódium, přehlídkové molo nebo divadelní jeviště. V neděli na ní proběhne speciální focení ve 3D, ze kterého si návštěvníci odnesou fotografii jako z matrixu.

Tram 1926. Studenti Ústavu průmyslového designu z Fakulty architektury ČVUT v Praze pod vedením Jana Jaroše představí své práce uvnitř skeletu jednoho z prvních modelů pražské tramvaje. Našli ji uprostřed zahrádkářské kolonie a pečlivě zrekonstruovali. - Foto: Designblok

Množství interaktivních expozic a doprovodné programy ve formě přednášek a prezentací jsou také hlavním bodem, ve kterém se tento ročník Designbloku liší od těch minulých. Právě na doprovodných programech staví organizátoři konkurenčních akcí, kterých se v Praze v poslední době vyrojilo hned několik. Letošní ročník Designbloku se setkal s rekordním zájmem vystavovatelů z řad designérů i firem, což je právě vzhledem k boomu konkurenčních akcí celkem překvapivé. Zdá se, že pro designéry s mezinárodní ambicí a touhou pracovat pro velké firmy platí, že „Designblok je jen jeden,“ jak s oblibou říká Jana Zielinski.

Obří slunečnice sestavil z kýblů designér Maxim Velčovský a zavěsí je do centrální haly Průmyslového paláce. - Foto: Designblok

Uvidíme, zda letošnímu ročníku neublíží změna termínu. Vzhledem k vytíženosti Průmyslového paláce totiž proběhne o několik týdnů později, než bývalo zvykem, a do termínu navíc zasahuje státní svátek. Kdo se chystá odjet na prodloužený víkend z Prahy, může ale na Designblok vyrazit ještě v pondělí 31. října. 

27. října 2016