Hašek pod palbou

‚Antikampaně Haška posilují. Mohl by to dotáhnout i na premiéra‘

Hašek pod palbou
‚Antikampaně Haška posilují. Mohl by to dotáhnout i na premiéra‘

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hejtman Michal Hašek (ČSSD) se stal jakousi antihvězdou předvolebních kampaní svých protikandidátů na post lídra Jihomoravského kraje. S blížícími se volbami se do Haška, který hejtmanské křeslo obhajuje již podruhé v řadě, strefují strany napříč politickým spektrem. Spojili se proti němu dokonce tradiční rivalové TOP 09 a ANO. Na desítkách billboardů proti němu brojil i podnikatel v dopravě Radim Jančura. Podle odborníků to však Haškovi může paradoxně i pomoci.

„Natočili jsme záměrně naprosto absurdní video, které bylo, jak většina lidí pochopila, inspirováno Českou sodou. Záměr byl od začátku vzbudit širokou odezvu a zájem veřejnosti o krajské volby, které zpravidla nepatří ke sledovaným volbám,“ řekl deníku Echo24.cz Jan Vitula, lídr kandidátky koalice TOP 09 a Žít Brno v Jihomoravském kraji, která v boji o hejtmanské křeslo připravila klip s názvem ‚Vyprali jsme Feriho, vyperem i Haška!‘.

V nahrávce na teplickém radním Dominiku Ferim názorně předvádí Vitula s trojkou kandidátky Michalem Doleželem, jak se zbavit špíny v politice. Asistuje jim u toho ještě náměstek brněnského primátora Matěj Hollan z Žít Brno:

„Michal Hašek reprezentuje vazbu na ruské kruhy a na prezidenta Miloše Zeman. Ač zdánlivě do krajské politiky nezasahuje, pokud se znovu stane hejtmanem, svou pozici výrazně posílí,“ uvedl dále krajský zastupitel Vitula z TOP 09. Haška kritizuje i kvůli krajskému územnímu plánu, který chce hejtman protlačit na mimořádném jednání zastupitelstva dva dny před volbami, ačkoli má být nedodělaný.

„Problém jsou i dotace. Kraj každoročně rozdá přes 850 milionů, z čehož asi půlku bez nějakých formálních pravidel. Jde o čistý nákup voličů ve stylu: já vás platím, vy mě volte,“ doplnil Vitula. Na antihaškovskou náladu ve volebním klání na jihu Moravy sází i hnutí ANO, za které se o post tamního hejtmana uchází ředitel brněnských strážníků Bohumil Šimek:

Hašek nemá v kraji rovnocenného soupeře

Podle politologa Stanislava Balíka z Masarykovy univerzity v Brně se však vymezení vůči Haškovi jeho protivníkům nemusí vyplatit. „Všechny antikampaně z něj, a potažmo z ČSSD, dělají jediný hlavní pól, proti němuž je nutné se vymezovat. Může být poražen, ale také na tom může profitovat, což se obvykle děje,“ komentoval deníku Echo24.cz. Současný hejtman podle Balíka na jihu Moravy nemá v kandidatuře rovnocenného soupeře. Za favorita tamních krajských voleb ho považují i bookmakeři.

„V Brně se Hašek stal symbolem establishmentu, proti němuž je nutné bojovat. Na venkově naopak může být symbolem pečovatelského kraje, který je blízko a který se stará. Nikdo takový, kdo by mu byl v blížících se volbách rovnocenným soupeřem, se však nevyprofiloval. Hašek své konkurenty převyšuje o několik politických tříd,“ pokračoval politolog.

Na jižní Moravě je navíc Hašek podle politologa a sociologa Daniela Kunštáta z pražského Cevro Institutu mezi lidmi stále oblíbený. „Navzdory mnoha všeobecně známým a mediálně hojně propíraným excesům je pozice Haška v rámci místní veřejnosti nadále poměrně silná. Už případ Rath ukázal, ze ani relativně velký průšvih čelného politika před volbami není pro voliče ČSSD důvodem nepodpořit ‚vlastni‘ stranu. Sociální demokracie má navíc na jižní Moravě tradičně velmi solidní voličské zázemí, otázka spíše je, zda se í podaří své voliče dostatečně zmobilizovat a přimět je k volební účast. Pokud ne, může být Hašek poražen,“ komentoval.

V nefunkčnost antikampaní věří i samotný Michal Hašek. „Podívejte se, kam se s nimi dostala TOP 09 – na hranici nevolitelnosti. Věřím v rozum a moudrost Jihomoravanů a budu respektovat jejich rozhodnutí o budoucnosti kraje,“ uvedl deníku Echo24.cz. Haškovi kritici před volbami připomínají i nedávnou kauzu kolem lobbistky Jany Mrencové, které kraj za mediální služby vyplatil miliony korun.

Hašek však to, že by ho aféra mohla u voličů poškodit, odmítá „O žádnou reálnou ‚kauzu‘ se nejednalo, jak zjistil i opozicí ovládaný kontrolní výbor zastupitelstva Jihomoravského kraje,“ řekl dále Hašek s odkazem na jednání krajského zastupitelstva, které zprávu kontrolní komise v čele s komunistou Stanislavem Navrkalem minulý týden bez připomínek odkleplo.

Hašek premiérem? Nepravděpodobné, ale možné

Kampaň proti Michalu Haškovi v Jihomoravském kraji rozjel i majitel dopravní společnosti Student Agency Radim Jančura. Desítky billboardů s podobiznou hejtmana společně s heslem „Kdo lže, ten krade“ odkazují na tři roky starý „lánský puč“ či letošní kauzu kolem lobbistky Jany Mrencové. Podle Jančury není kampaň namířená proti celé sociální demokracii, ale jen proti Haškovi, kterého nemá dlouhodobě v oblibě. Nicméně Hašek pohrozil Jančurovi žalobou a podle informací serveru Idnes.cz z úterního večera, Jančura billboardy stahuje.

Jančura současně pro deník Mf Dnes vyjádřil obavy, že by v případě drtivé porážky ČSSD v krajích mohl Hašek v čele strany nahradit Bohuslava Sobotku a tím se stát potažmo i předsedou vlády. Podle politologa Balíka je to však nepravděpodobné. „ČSSD by musela prohrát volby celkově, to znamená padnout někam pod 15 procent a ztratit mnoho hejtmanských postů. Souběžně by musel Michal Hašek přesvědčivě vyhrát. Nic ale není nemožné,“ uvedl.

Jančura se přitom do čelních politiků ČSSD strefoval už dříve, když nechal své žluté autobusy z obav o reformu policie polepit podobiznou ministra vnitra Milana Chovance. Zveřejnil současně telefonní číslo jeho i premiéra Bohuslava Sobotky. Jančura v minulosti naopak podporoval lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Na oplátku se do Jančury nyní pustil jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD), který na něj podal trestní oznámení za údajný nátlak v souvislosti s autobusovým provozem na trati Praha – České Budějovice – Český Krumlov.

Osobnost hejtmana Michala Haška rozdělila krajskou politickou scénu před volbami do dvou táborů. Koalice TOP 09 a Žít Brno s ANO a Stranou zelených odmítá po volbách případně s nynějším jihomoravským lídrem spolupracovat, jednání s ČSSD bez Haška se ale nebrání. Naopak KSČM, ODS a KDU-ČSL spolupráci s Haškem nevylučují.
V čele Jihomoravského kraje stojí v současnosti koalice sociálních demokratů s lidovci, společně drží pohodlnou většinu. Třetí nejsilnější stranou jsou v krajském zastupitelstvu s výsadním postavením komunisté, kteří mají přístup i na uzavřená jednání radních a jako poradní orgán se podílí na jejich hlasování. V opozici pak stojí ještě ODS a TOP 09.

5. října 2016