Rusové proti nám vedou diskreditační kampaň, stěžuje si Člověk v tísni

Rusové proti nám vedou diskreditační kampaň, stěžuje si Člověk v tísni

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Spor organizace Člověk v tísni, které byla před týdnem odebrána akreditace pro působení na východní Ukrajině, s proruskými separatisty v okolí Doněcka bude mít zřejmě další dohru. Předmětem sporu se tentokrát stala upoutávka k dokumentu z dílny ruské televize TVC, v níž je Člověk v tísni vylíčen jako zkorumpovaná instituce mající ve skutečnosti za cíl provádění špionáže. Ředitel organizace Šimon Pánek však tato obvinění odmítá a označuje je za ukázkovou propagandu.

Novinářka, která reportáž pro televizi vlastněnou moskevskou radnicí připravovala, přišla prý do kanceláře Člověka v tísni ještě před odebráním akreditace. K tomu došlo v sobotu 26. listopadu, pracovníci organizace pak dostali 24 hodin na opuštění lokality. Uzavřít se musela kancelář i sklady s humanitární pomocí.

Načasování návštěvy ruské novinářky však podle Pánka nebylo čistě náhodné. „Velmi pravděpodobně na příspěvku pracovala už o pár dní dříve, když točila rozhovory s našimi zaměstnanci a vydávala se za nezávislou novinářku. Nepřekvapilo nás, kdyby se objevila další obvinění a útoky. Stejné diskreditační kampaně byly vedené proti několika respektovaným mezinárodním humanitárním organizacím, které pracovaly na území, jež nejsou pod správou ukrajinské vlády,“ uvedl Pánek.

Humanitární organizace se přitom podle slov svého ředitele ihned po odejmutí akreditace pokoušela kontaktovat místní úřady, které žádala o možnost dokončit své programy pomoci tamnímu obyvatelstvu. Nucené ukončení činnosti před nadcházející změnou pokládá Pánek za katastrofu, která by v konečném důsledku mohla ohrozit až 137 000 lidí, kterým na obou stranách konfliktu poskytují pracovníci organizace humanitární pomoc.

Distribuce pitné vody poblíž Doněcku - Foto: Petr Štefan, Člověk v tísni

„Stále věříme, že nám i přes snahy o diskreditaci Člověka v tísni bude umožněno doručit nejvíce potřebným lidem humanitární pomoc ještě před tuhou zimou,“ doufá i nadále v pokojné vyřešení celé situace ředitel lidskoprávní organizace.

Veškerá nařčení z korupce, která měla údajně zaznít ve zmiňovaném upoutávce k dokumentu Člověk v tísni důrazně odmítá. „Humanitární pomoc distribuujeme na základě potřeb lidí a kritéria pro výběr příjemců pomoci jsou jasně komunikovaná komunitám a schválená místními úřady, které samy poskytují seznamy nejpotřebnějších lidí,“ říká koordinátor humanitárních operací Člověka v tísni Tomáš Kocian.

Člověk v tísni musel činnost v oblasti Doněcku přerušit už loni, kdy od července do října čekal na udělení akreditace. „Až dosud jsme plnili veškeré požadavky místních úřadů a pravidelně je o naší činnosti informovali. Žádné důvody pro neprodloužení akreditace nám oficiálně nebyly sděleny,“ uvedl Kocian.

6. prosince 2016