Propuštění z vazby

Bývalý šéf fotbalu Pelta je volný, pustili jej z vazby

Propuštění z vazby
Bývalý šéf fotbalu Pelta je volný, pustili jej z vazby

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta byl propuštěn z vazby. Na svobodu se Pelta dostal dva dny poté, co z vazby oznámil svou rezignaci na funkci předsedy fotbalové asociace.

Do vazby poslal vysokého fotbalového funkcionáře na počátku května Obvodní soud pro Prahu 1 kvůli obavám, že bude ovlivňovat svědky a opakovat trestnou činnost. Městský soud však dnes dospěl k závěru, že podmínky pro první z důvodů vůbec nebyly splněny a druhý důvod už pominul. Pelta opustil věznici v odpoledních hodinách zadním vchodem, vyhnul se tak novinářům čekajícím před hlavním vchodem.

Policie stíhá Peltu, bývalou náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou a někdejšího ředitele ministerského odboru Zdeňka Břízu za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění čelí i FAČR jako právnická osoba.

Miroslav Pelta - Foto: Jan Zatorsky

„Mohu potvrdit, že jsme dostali příkaz k okamžitému propuštění, Obviněného čeká standardní propouštěcí proces, který trvá jednu až dvě hodiny,“ uvedla mluvčí bezpečnostního sboru Kučerová.

Důvodem pro Peltovo vzetí do vazby je obvinění z nezákonného manipulování se státními dotacemi. V souvislosti s touto kauzou zadržela policie i náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou.

Podle dosavadních informací měl Pelta s Kratochvílovou manipulovat se státními dotacemi pro rok 2017 do sportu ve výši 454 milionů korun. Docházet k tomu mělo v pronajatém bytě v centru Prahy.

Peltovo zadržení přitom jen těsně předcházelo volbám nového předsedy fotbalové asociace. Pelta se kvůli obvinění vzdal svého postu předsedy a vzkázal, že svůj mandát obhajovat nebude. Vedení FAČR se však na pátečním zasedání nepodařilo zvolit nového šéfa. Nového předsedu z dvojice Martin Malík a Petr Fousek vybere tedy Valná hromada až na svém dalším mimořádném zasedání, které se bude konat do konce tohoto roku.

,

7. června 2017