Každý čtvrtý člověk planety trpí pohlavní chorobou, tvrdí vědci. Mluví o epidemii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Experti Světové zdravotnické organizace (WHO) upozorňují stále naléhavěji na razantní nárůst pohlavních chorob. Podle nových odhadů se mezi 15 až 49letými lidmi vyskytuje každoročně až 376 milionů nových infekcí. Nejrozšířenějšími jsou trichomády, uvádějí zdravotníci. Nějakou formou pohlavní nemoci tak trpí zhruba každý čtvrtý člověk na planetě.
Podle odhadů WHO z roku 2016 je počet nemocí celosvětově o pět procent vyšší než z roku 2012. Nejčastější jsou čtyři nemoci – trichomády, chladymie, syfilis a kapavka. Zdravotníci navíc do těchto statistik nezapočítávají další početná virová onemocnění jako je třeba HIV. Stovky milionů lidí také trpí tzv. lidskými papilomaviry (HPV). Častěji sexuálně přenosnými nemocemi trpí více ženy než muži.
„Je to tichá a nebezpečná epidemie,“ komentovala zjištění jedna z autorek sudie Melanie Taylorová. Každý čtvrtý obyvatel planety podle ní trpí nějakou pohlavní chorobou.
Nemoci mají někdy tragické následky, a to zejména u žen. Jen v roce 2016 mělo zemřít kolem 200 tisíc dětí, jejichž matky byly postižené infekcí syfilisu. Problémem je mnohdy nedostatečná prevence a ochrana při sexu, v řadě rozvojových zemích také chybějí léky proti pohlavním chorobám.
Nejčastějšími celosvětově rozšířenými infekcemi jsou trichomády, které tvoří více než 40 % zjištěných onemocnění, každým rokem postihuje kolem 156 milionů lidí. Způsobují záněty pohlavních orgánů či močových cest. Hojně rozšířené jsou také chlamydie, jež postihují kolem 127 milionů lidí. Lidé často trpí také kapavkou, jež ročně podle odhadů WHO onemocní 86,9 milionů lidí.
red,