Změny na velvyslanectví

Krnáčová velvyslankyní v Berlíně? Je to nesmysl, říká končící primátorka

Změny na velvyslanectví
Krnáčová velvyslankyní v Berlíně? Je to nesmysl, říká končící primátorka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Končící primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO) popírá zprávy o tom, že projevila zájem o post velvyslance v Berlíně, které kolují v diplomatických kruzích. Krnáčová možnost, že by se stala velvyslankyní v Německu, označila za nesmysl. „Před půl rokem se psalo o Izraeli, pak o Výstavišti a teď je to pro změnu Berlín,“ uvedla Krnáčová pro deník Echo24. Krnáčová nebude post primátorky obhajovat, v komunálních volbách nekandiduje.

„Je to nesmysl a víc to nemá cenu komentovat. Před půl rokem se psalo o Izraeli, pak o Výstavišti a teď je to pro změnu Berlín. Jsem ráda, že se novináři tak zajímají o mou budoucnost, ale já to ještě opravdu neřešila, protože na magistrátu mám práce dost,“ vzkázala Krnáčová deníku Echo24. V dozorčí radě městské firmy Výstaviště Praha nicméně Krnáčová od června působí. V červenci pak rada odvolala předsedu představenstva Výstaviště Pavla Klašku (ANO). Vedení dle Krnáčové dělalo chyby.

V souvislosti s postem velvyslance v Berlíně se skloňuje i jméno někdejšího velvyslance v Irsku a germanisty Tomáše Kafky. Změna se ale velvyslanectví v Německu nedotkne minimálně do léta příštího roku. Ve své funkci do té doby zůstane stávající velvyslanec Tomáš Podivínský, informoval s odkazem na diplomatické zdroje server HlídacíPes.org. Před Podivínským zastupoval Česko v Berlíně nynější ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

České velvyslanectví v Berlíně patří tradičně k nejdůležitějším. „Berlín je klíčová a mimořádně důležitá pozice, podobně jako Paříž. Velvyslancem v Německu nemůže být někdo, kdo jen plynně nehovoří německy. Zároveň musí mít velvyslanec kontakty na politické špičky, aby byl člověkem, který může zavolat například ministrům,“ řekl pro Echo24 někdejší ministr zahraničí za KDU-ČSL a ředitel Diplomatické akademie Cyril Svoboda. Svoboda je také poradce premiéra Andreje Babiše pro oblast legislativy.

Neobsazený post velvyslance v Bratislavě

Změny čekají i další velvyslanecké posty. Po odchodu Livie Klausové z Bratislavy je uvolněné místo velvyslance na Slovensku. Exministr obrany Martin Stropnický (ANO) míří na velvyslanectví v Izraeli. Brusel, respektive stálé zastoupení při EU, po šesti letech opustí Martin Povejšil. Vystřídat by ho měl současný náměstek ministerstva zahraničí pro řízení evropské sekce Jakub Dürr.

Jasno ohledně nových velvyslanců je i v Austrálii, Ázerbájdžánu a ve Slovinsku. Do Canberry se přestěhuje současný velvyslanec v Japonsku Tomáš Dub. „Do ázerbájdžánského Baku zamíří současný velvyslanec v Bělorusku Milan Ekert,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. Ambasádu v Baku dříve vedl Vítězslav Pivoňka, který letos vystřídal Vladimíra Remka v čele velvyslanectví v Moskvě.