Nejbohatší regiony Evropy

Praha je šestým nejbohatším regionem v EU, předběhla i Paříž nebo Vídeň

Nejbohatší regiony Evropy
Praha je šestým nejbohatším regionem v EU, předběhla i Paříž nebo Vídeň

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Praha patří mezi nejbohatší regiony v celé Evropské unii. Uvádí to data z Eurostatu a Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterých se v žebříčku nejbohatších regionů umístilo hlavní město České republiky na šestém místě. Na prvním místě se umístil Lucemburk, na druhém německý Hamburk a pomyslný bronz získal belgický Brusel. Před Prahu se dostala ještě slovenská Bratislava, která přeskočila i britskou metropoli Londýn.

Praha podle dat z Eurostatu za rok 2015 vytváří 178 procent HDP unijního průměru. ČSÚ již má k dispozici číslo z minulého roku, které je dokonce ještě o pět procent vyšší. Oba tyto výsledky Praze stačí na šesté místo v tabulce v porovnání s ostatními regiony v EU podle dat z roku 2015. 

Místopředseda ČSÚ Marek Rojíček si vysoké postavení Prahy v žebříčku vysvětluje hlavně tím, že na rozdíl od jiných metropolí nemá Praha vyloženě žádné chudší oblasti a působí jako kompaktní celek. „Řekl bych, že to je homogenita Prahy z toho hlediska, že nemá žádné chudší části a celkově je zde soustředěno hodně firem, které vytvářejí přidanou hodnotu,“ řekl serveru Echo24 Rojíček.

Ostatní regiony v Česku již příliš vysokých hodnot nedosahují. Nejvýše jsou Střední Čechy a pak region Jihovýchod, který je tvořený Jihomoravským krajem a Vysočinou. Oba regiony podle ČSÚ tvoří 81 procent HDP unijního průměru. Naopak v tomto ohledu nejslabším regionem ČR je Severozápad se 65 procenty. Tento region obsahuje Karlovarský a Ústecký kraj. Poklesy u regionů jsou dány především tím, že region zde obsahuje velká města i venkov. „Tam je výrazná diference. Některé části kolem měst jsou ekonomicky výš, kdežto zbytek regionu, tedy vesnice a menší města to tlačí dolů,“ vysvětluje místopředseda ČSÚ Rojíček.

Nejbohatším regionem EU se dle dat Eurostatu stalo hlavní město Lucemburského knížectví Lucemburk, které tvoří 264 procent HDP unijního průměru. Za ním se umístil německý Hamburk s 206 procenty a o jeden procentní bod méně má belgický Brusel. Pro někoho překvapivě čtvrté místo získala slovenská Bratislava. Rojíček si to vysvětluje tím, že regionální rozdíly na Slovensku jsou větší než v ČR, tedy že západ země je výrazně rozvinutější oproti východu. V bratislavském regionu je navíc kromě služeb i obří průmyslový podnik Volkswagen.

Na pátém místě se pak nachází britská metropole Londýn. Ten je dle Eurostatu rozdělen na několik regionů, z nichž jeden, Inner London – West, produkuje dokonce 580 procent HDP unijního průměru. Nalézají se zde totiž finanční centra. Zbytek města za touto částí však výrazně zaostává a ČSÚ tyto části spojila do jedné. „Vzali jsme to jako celek, čímž se to zprůměrovalo. Přišlo nám to korektnější jako porovnání město versus město,“ uvedl pro Echo24 Rojíček.

Na opačném konci žebříčku se pak nachází bulharský region Severozapaden, který tvoří pouze 29 procent HDP unijního průměru. Na předposledním místě je pak francouzský ostrov Mayotte nacházející se poblíž ostrova Madagaskar s 32 procenty. Bulharsko z analýzu Eurostatu vyšlo ze všech států vůbec nejhůře, protože v nejhorší desítce má kromě Severozapadenu ještě další čtyři regiony. Dále zde mají po dvou regionech ještě Rumunsko a Maďarsko.

, tk