TISKOVÁ KONFERENCE NOVÉHO PRIMASE

Graubner: „Jmenování pro mě bylo velkým překvapením“

TISKOVÁ KONFERENCE NOVÉHO PRIMASE
Graubner: „Jmenování pro mě bylo velkým překvapením“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Jan Graubner, kterého dnes papež František jmenoval novým pražským arcibiskupem, je připraven tuto pozici vykonávat několik let. Řekl to na dnešní tiskové konferenci s odkazem na svůj rozhovor se zástupcem Vatikánu, který ho s rozhodnutím papeže seznámil a s několikaletým mandátem Graubnera také souhlasil.

„Když to bude méně, zlobit se nebudu, když síly budou, jsem ochotný pracovat, dokud to půjde,“ řekl Graubner. Novému pražskému arcibiskupovi letos bude 74 let, a příští rok bude tedy ve věku, kdy církevní hodnostáři své funkce opouštějí.

Dosavadní olomoucký arcibiskup Graubner dnes řekl, že jmenování pro něj bylo velkým překvapením. Na dotaz, zda lze po jeho jmenování čekat změny v tuzemské církvi, zmínil další očekávané výměny na pozicích některých biskupů včetně nového arcibiskupa olomouckého. „Vidíme, že dnes je jakýsi trend v Římě, že se s tím nespěchá, jsou to změny, které dříve či později přijdou,“ uvedl. Nástupce kardinála Duky se hledal několik let, svoji abdikaci podal v roce 2018.

Graubner také řekl, že první rozhovor o tom, že by měl být pražským arcibiskupem, s ním vatikánský kardinál Marc Ouellet vedl minulé pondělí. Oullet je prefektem Kongregace pro biskupy, která je zodpovědná za výběr kandidátů do biskupských úřadů, jejichž jména pak předkládá papeži.

Graubner poté prý dostal čas na rozmyšlenou a na modlitby, během té doby vzpomínal na své onemocnění covidem-19. Tehdy si slíbil, že pokud zůstane naživu, nebude už nic dělat pro sebe. "Teď jsem si to vybavil, jak jsem si to nalajnoval a jak jsem to slíbil," řekl dnes. Po dvou dnech se dozvěděl, že papež František s návrhem na jeho jmenování souhlasí. "Je-li to vůle papeže, říkám ano," odpověděl prý Graubner v dalším rozhovoru se zástupcem Vatikánu.

Duka zůstává kardinálem a emeritním arcibiskupem

"Domnívám se, že rozhodnutí papeže je velmi racionální rozhodnutí," řekl dnes Duka. "Pan arcibiskup Jan je poslem Cyrila a Metoděje, ale i arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, který dokázal zvládat napětí lépe než někteří jeho předchůdci. Doufám, že i on zvládne některá napětí lépe, než jsem zvládl já," uvedl s odkazem na jednoho z Graubnerových předchůdců na pozici olomouckého arcibiskupa. I pro své národní cítění je Stojan, který byl ve funkci počátkem 20. let 20. století, dnes na Moravě velmi uctíván a v procesu je jeho blahořečení. K tomu, co čeká Duku samého, uvedl, že počínaje pátým rokem svého přesluhování na svatovojtěšském stolci si zaslouží odpočinek a "určitou retrospektivu".

Dodal, že Graubner do funkce nastupuje v těžké situaci. "Potřebuje to postavu moravské mentality, která bude sjednocovat," uvedl.

Graubner se dnešním dnem stává diecézním administrátorem olomouckým až do převzetí vedení pražské arcidiecéze. Pokračuje také ve funkci předsedy České biskupské konference. Uvedením na svatovojtěšský stolec, jak se pozici pražského arcibiskupa také říká, se 2. července stane 37. pražským arcibiskupem a 25. primasem českým.

Duka se dneškem stává emeritním pražským arcibiskupem a nadále zůstává kardinálem, může tedy volit papeže. Toto právo mu zůstává do 80 let věku.

Duka se dneškem stává emeritním pražským arcibiskupem a nadále zůstává kardinálem, může tedy volit papeže. Toto právo mu zůstává do 80 let věku.