FBI VS TRUMP

Média spekulují o totožnosti informátora FBI v Trumpově štábu

FBI VS TRUMP
Média spekulují o totožnosti informátora FBI v Trumpově štábu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americká média pátrají po totožnosti záhadného muže, jehož údajně před prezidentskými volbami v roce 2016 FBI nasadila jako informátora do volebního štábu pozdějšího vítěze Donalda Trumpa. Sám prezident v sobotu na twitteru zprávy o informátorovi označil za „skutečně velkou kauzu“. Někteří kongresmani varovali, že odhalení jeho totožnosti může být trestným činem.

Zprávy o „špionovi“ vyslaném FBI nebo ministerstvem spravedlnosti se nejprve objevily v méně známých konzervativních médiích, ale v pátek o skandálu informovaly listy The New York Times a The Washington Post. Oba potvrdily, že FBI skutečně v roce 2016 vyslala do Trumpova volebního štábu svého člověka, aby zjistil podrobnosti o údajných stycích volebního týmu s Ruskem. Totožnost informátora listy neznají, označily ho pouze za vysokoškolského učitele působícího v Británii.

Internetový investigativní magazín The Intercept ale v sobotu napsal, že informátorem je bývalý agent rozvědky CIA Stefan Halper, muž známý ze skandálů v éře prezidenta Ronalda Reagana a George Bushe mladšího. Na stránky tisku se Halper dostal poprvé v roce 1980, kdy byl údajně zapojen do špionážní operace namířené proti Reaganově prezidentskému protikandidátovi Jamesi Carterovi. Působí čtyřiasedmdesátiletý Halper v Británii na univerzitě v Cambridge.

Magazín Halperovo jméno zveřejnil přesto, že před takovým krokem varoval člen senátního výboru pro zpravodajské služby Mark Warner. „Každý, komu jsou svěřena největší tajemství našeho státu, by měl s touto informací zacházet s náležitou vážností,“ řekl Warner serveru Politico. Identifikace „špiona“ FBI by podle něj mohla ohrozit vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016.

Halper podle The Intercept v roce 2016 udržoval kontakty s poradci Trumpova volebního týmu Carterem Pagem a Georgem Papadopoulosem. Měl prověřit zprávy, že Papadopoulos má informace o kompromitujících materiálech na Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou, které má k dispozici Moskva.

Případ informátora FBI mezitím už několikrát na twitteru komentoval Trump. Ve svém zatím posledním tweetu na toto téma napsal, že jde o skutečně velkou kauzu. „Jedině zveřejnění dokumentů, o které žádají výbory Senátu a Sněmovny reprezentantů, může přinést definitivní odpověď. Vyčistit žumpu!“ napsal prezident.

Republikáni z obou kongresových výborů vyzvali minulý týden vedení FBI, aby je o svých zdrojích v kauze ruského vměšování informovalo. Úřad ale zatím jejich žádosti odmítá.

,

20. května 2018