VOLBY 2021

Po Vojtěchovi přichází na řadu Prymula. „Zatím jsem neumřel. Nikdy neříkej nikdy“

VOLBY 2021
Po Vojtěchovi přichází na řadu Prymula. „Zatím jsem neumřel. Nikdy neříkej nikdy“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Hnutí ANO zatím mlčí ohledně možného pokračování Adama Vojtěcha jako ministra zdravotnictví i po volbách. Ten několikrát řekl, že v říjnu z politiky odejde. Jiného kandidáta ale nepředstavilo. Pokud by Andrej Babiš pokračoval v protáčení známého kolečka, které se uzavřelo Vojtěchovým comebackem, další na řadu by přišel Roman Prymula, známý epidemiolog a poradce prezidenta. Prymula to sice nepovažuje za pravděpodobné, ale zároveň tuto možnost nevylučuje. Ministrem by podle něj měl být člověk, který má dlouhodobé zkušenosti, umí naslouchat skutečným odborníkům a je schopen prosadit i politicky nepopulární názory.

Jméno epidemiologa Prymuly by se nabízelo i v tom ohledu, že se zdravotnictvím má dlouhé zkušenosti, ačkoli byl ministrem pouze krátce. Tři roky totiž na ministerstvu působil jako náměstek pro zdravotní péči, nespočet dalších let pak jako ředitel nemocnice, předseda České vakcinologické společnosti a v dalších významných funkcích. Po odchodu z funkce ministra navíc Babišovi radil a dnes funguje také jako poradce prezidenta Miloše Zemana.

O dalším angažmá ve funkci ministra zdravotnictví ale podle svých slov v současné chvíli neuvažuje. „Zatím jsem neumřel a v resortu zdravotnictví se angažuji a budu se angažovat i nadále. Pokud myslíte ministerstvo, tak o tom neuvažuji,“ napsal Prymula pro Echo24.

„Nikdy neříkej nikdy“

„Říká se nikdy neříkej nikdy, ale nepovažuji to za pravděpodobné,“ odpověděl na otázku, zda by přijal funkci, pokud by mu ji nabídl předseda nové vlády, vzešlé z říjnových voleb. „Ministrem by měl být někdo, kdo má dlouhodobé zkušenosti v resortu, je schopen vybrat skutečné odborníky a jim pak naslouchat. Výsledný konsensus by měl ale být schopen prosadit, i když nebude politicky populární,“ míní Prymula.

Současný ministr Adam Vojtěch, který se na ministerstvo vrátil po desetiměsíční pauze v květnu, před i po svém comebacku opakovaně prohlašoval, že v říjnu chce z politiky odejít. „Skutečně to mám nastaveno tak, že tady budu do voleb. Nejsem ani na žádné kandidátce,“ řekl naposledy v rozhovoru pro Aktuálně.cz v půlce června. „Politika není prostředí, kde bych chtěl trávit další roky. Necítím se v politice nejlépe,“ dodal. Fakt, že Vojtěch nekandiduje, mu nicméně nezabraňuje v tom, aby v ministrování, pokud by po volbách zdravotnictví připadlo hnutí ANO, pokračoval.

K tomu, jak by mělo vypadat ministerstvo zdravotnictví, pokud by pokračovalo i po volbách pod vlajkou Babišova ANO, se nevyjádřil ani Adam Vojtěch, ani místopředseda hnutí Radek Vondráček. Zůstává tak otázkou, jestli má hnutí ANO o toto horké křeslo vůbec zájem, nebo jestli by ho v rámci případného povolebního vyjednávání raději nepřenechalo potenciálnímu koaličnímu partnerovi.

Vojtěch měl být po svém prvním odchodu z exponovaného ministerstva umístěn na o poznání klidnější post českého velvyslance ve Finsku. Podle zjištění Seznam Zpráv bylo jeho jméno na seznamu nových velvyslanců, který v únoru schválila vláda. Vojtěch to však odmítá již půl roku komentovat, věc podle něj není uzavřená.

Jak Vojtěch, tak Prymula se stali výraznými symboly první vlny koronavirové epidemie. Vojtěch rezignoval na funkci na konci září 2020, uvažoval o tom ale už delší dobu. „Chápu, že už toho na něj muselo být moc,“ uvedl tehdy k jeho rezignaci Babiš. Jeho nástupce Prymula vydržel jako ministr jen měsíc, než se mu stala osudnou noční schůzka v uzavřené restauraci na Vyšehradě. Než Babiš znovu sáhl po Vojtěchovi, stačil se v jeho křesle vystřídat ještě Jan Blatný a Petr Arenberger.

Jakub Fujáček

2. října 2021