platy v institucích

Fajt svými výdělky značně převyšoval ředitele jiných kulturních institucí

platy v institucích
Fajt svými výdělky značně převyšoval ředitele jiných kulturních institucí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rozhodnutí ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) vyvolalo diskuse, zda bylo odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta oprávněné. Faktem však je, že si Fajt díky problematické smlouvě o dílo přišel na nesrovnatelně vyšší peníze než ostatní ředitelé kulturních příspěvkových organizací. Autorský honorář obdržel sice například i ředitel Národního divadla Jan Burian, ale jednalo se „pouze“ o částku 177 tisíc korun. Fajt si za 16 měsíců přivydělal k platu 1 120 000 korun. Smlouvu s ním navíc uzavřela přímo jím řízena galerie.   

Materiál Ministerstva kultury, který má redakce Echo24 k dispozici, ukazuje na kolik si jednotliví ředitelé v roce 2018 přišli. Částky přesahují i s odměnami 1 100 000 korun ročně. Odměny se pohybovaly mezi 150 až 270 tisíci a schvaloval je ministr kultury. Fajtova smlouva však znamenala, že si za 12 měsíců připsal dalších 840 tisíc k platu a odměnám.

V nižších částkách se pohyboval například generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, který si v roce 2018 vydělal společně s odměnami 1 301 280 korun. V loňském roce se vyznamenal především otevřením nové zrekonstruované budovy Národního muzea. Za úspěchy mu ministr financí udělil dvě odměny, které dohromady činily 270 000 korun. 

Tato čísla potvrdil i sám ředitel. „Myslím, že částka zhruba sedí. V roce 2018 činil můj hrubý měsíční plat 85 940 Kč. Základ platu byl 39 480 Kč, příplatek za vedení 16 100 Kč, osobní ohodnocení 30 000 Kč. Za rok 2018 mi ministr udělil dvě pololetní odměny ve výši 120 000 Kč a 150 000 Kč. Od 1. 1. 2019 je můj měsíční hrubý plat 89 110 Kč. Byl zvýšen v rámci navyšování tarifních platů všech pracovníku resortu. Žádné autorské ani jiné smlouvy uzavřené nemám a neměl jsem. V letošním roce jsem zatím žádnou odměnu neobdržel. Platový výměr i odměny podepisuje řediteli ministr kultury,“ uvedl Michal Lukeš pro Echo24.

„Ředitelé příspěvkových organizací MK ČR jsou placeni stejným systémem jako všichni ostatní zaměstnanci, tedy jsou zařazeni do platové třídy a jsou jim stanoveny příslušné příplatky dle platných předpisů. Tak jsou nastaveny podmínky a za těchto podmínek jsem svou funkci přijal a vykonávám stanovenou práci,“ dovysvětlil Lukeš.

Podobné částky dostávají i ředitelé dalších příspěvkových organizací. Karel Ksandr z Národního technického muzea si podle dokumentu například vloni vydělal 1 102 880 korun. Mluvčí Adam Dušek pro Echo24 uvedl, že celkový hrubý příjem i s odměnami za rok 2018 činil 1 163 419 Kč. Také Jiří Mitáček z Moravského zemského muzea měl dohromady i s dvousettisícovou odměnou 1 111 280 korun.

„Předpokládám, že ředitelé kulturních příspěvkových organizací jsou placeni adekvátně k jejich práci a zodpovědnosti, platy jsou tabulkové. Odměny schvaluje ministr,“ uvedla Barbora Javorová za Moravské zemské muzeum. Podobnou částku výdělku ředitele potvrdil pro Echo24 i mluvčí České filharmonie Luděk Březina.

Autorská smlouva podepsaná s galerií

Odvolaný ředitel Národní galerie Jiří Fajt navíc ke svému platu, který se podobal částkám ostatních ředitelů, získal sumu 1 120 000 za autorskou smlouvu. Autorský honorář obdržel také ředitel Národního divadla Jan Burian za režii představení Libuše. Jednalo se však „pouze“ o částku 177 000 korun, což bylo schválené ministerstvem kultury. Realizaci představení schválila i vláda. 

Problémem Fajtovy smlouvy byl rovněž fakt, že nebyla přímo schválena ministrem, ale samotnou Národní galerii. „Za koncepci a realizaci osmičkových výročí a to formou autorské smlouvy, kterou se mnou uzavřela NGP za činnosti probíhající 16 měsíců a jejíž parametry se opíraly o vládni usnesení. Tato forma byla navíc NGP doporučena ministerskými úředníky,“ uvedl Fajt pro Echo24.

Podle ministra Staňka uzavíral bývalý ředitel pro NGP nevýhodné smlouvy a kontroly zjistily předražené veřejné zakázky, nerespektování rozpočtových pravidel a vstupování do smluvních vztahů bez dostatečného finančního krytí.

Příspěvková organizace má povinnost dbát, aby plnila stanovené úkoly tím nejhospodárnějším způsobem a dodržela určené finanční vztahy ke státnímu rozpočtu. Peněžní prostředky může používat pouze k účelům, ke kterým jsou určeny, přičemž úhrady, ke kterým se zaváže v běžném roce nesmí překračovat její rozpočet na tento rok.

Dvě odměny v celkové výši 230 tisíc korun získala také ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. Schválil je ministr Staněk, jehož dopis paní Goryczkové má Echo24 k dispozici. „Domnívám se, že tato odměna za celoroční práci v instituci, která generuje výnosy přes 500 milionů korun ročně, s dlouhodobě rostoucí tendencí, manažerské dovednosti adekvátně neodráží,“ řekla Jana Hartmanová, tisková mluvčí Národního památkové ústavu. Naděžda Goryczková si celkem vloni vydělala 1 412 300 korun.

 

Vojtěch Šeliga