Volby v Barovsku

V Bavorsku vyhrála CSU. Má však nejhorší výsledek za 70 let. Slaví Zelení a AfD

Volby v Barovsku
V Bavorsku vyhrála CSU. Má však nejhorší výsledek za 70 let. Slaví Zelení a AfD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nedělní zemské volby v Bavorsku vyhrála vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU), potvrdily dnes předběžné oficiální výsledky. Zisk 37,2 procenta hlasů ale pro tuto stranu představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. Druhou nejsilnější stranou se stali Zelení (17,5 procenta hlasů) a do bavorského parlamentu se poprvé dostala protestní Alternativa pro Německo (AfD) s 10,2 procenta hlasů. Volební účast byla 72,4 procenta.

Třetí Svobodní voliči (FW) získali 11,6 procenta hlasů. Nejhoršího výsledku od druhé světové války dosáhla v Bavorsku podle agentury AP sociální demokracie (SPD), která skončila s 9,7 procenta pátá. Šestici stran v bavorském parlamentu uzavírají svobodní demokraté (FDP) s 5,1 procenta hlasů.

Bavorský výsledek je podle političky AfD Katrin Ebnerové-Steinerové také signálem pro kancléřku Angelu Merkelovou (CDU), která v Berlíně vládne v koalici s CSU a SPD.

Zcela opačné emoce než Zelení a AfD cítí politici CSU, tedy strany, která desítky let dominuje bavorské politice, ale dosáhla nejhoršího výsledku od roku 1950. Ještě v roce 2013 přitom získala 47,7 procenta hlasů. Už dopředu se hovořilo o tom, že by hlasování nemusel přestát předseda strany a ministr vnitra Horst Seehofer. Bavorský premiér Markus Söder považuje výsledek své strany za bolestivý a generální tajemník Markus Blume ho má za hořký. Oba ale počítají s tím, že CSU bude dále vládnout.

„Je to bolestivý výsledek, který bereme s pokorou,“ řekl před televizními kamerami lídr kandidátky a zemský premiér Markus Söder (CSU). Někteří jeho kolegové mu však při projevu na tiskové konferenci, navzdory špatnému výsledku, tleskali.

Slavit nemůže ani sociální demokracie, která ztratila zhruba polovinu procentních bodů, když ji podle průběžných výsledků podpořilo jen 9,6 procenta voličů. Pro stranu, která výrazně oslabuje v celém Německu, je to nejhorší výsledek v Bavorsku od druhé světové války. Podle bývalého starosty Mnichova Christiana Udeho se jeho strana nachází ve volném pádu.

Lépe jsou na tom Svobodní voliči (FW), kteří se s 11,6 procenty mohou stát třetí nejsilnější stranou a navíc jsou nejpravděpodobnějším partnerem CSU pro vládní koalici. Do parlamentu by je mohli doprovodit i svobodní demokraté (FDP) s přibližně 5 procenty. Před branami zemského sněmu naopak podle všeho zůstane Levice, jejíž zisk se pohybuje jen kolem tří procentních bodů.

Šéfka SPD Andrea Nahles, která je známá svými, mnohdy až komickými vystoupeními na veřejnosti, vidí za propadem SPD velkou koalici v Berlíně, jež se skládá ze stran CDU/CSU a SPD. „Důvody neúspěchu SPD chceme a budeme analyzovat na všech úrovních. Jistě je jeden z důvodů špatného výsledku v Bavorsku velká koalice tady v Berlíně,“ řekla Nahles v neděli večer.

„Pokud by měla FDP 5 % a zvládla návrat do zemského parlamentu, byli bychom všichni spokojení, ale teď pojďme ještě počkat, jak se to vyvine,“ řekl ZDF Heute lídr kandidátky svobodných demokratů Martin Hagen. FDP má podle aktuálně sečtených okrsků přesně pět procent, což by jí zaručovalo křesla v Landtagu.

Za propad CSU může hlavně Seehofer, míní voliči. Ten chce brát rozhodnutí voličů vážně a sestavit vládu

CSU, která desítky let dominuje bavorské politice, v zemských volbách podle odhadů získala jen 35,3 procenta hlasů, což je pro ni nejhorší výsledek za téměř 70 let. Už dopředu se hovořilo o tom, že takový propad může Seehofera připravit o křeslo šéfa strany. CSU se sice chce personáliemi zabývat až v příštích dnech, lidé v Bavorsku ale odpovědnost za propad unie vidí právě u devětašedesátiletého politika.

Ten zřejmě své straně příliš nepomohl tím, že se jasně stavěl proti azylové politice kancléřky Merkelové. Průzkum ukázal, že to ocenilo jen 40 procent bavorských voličů, 57 procent bylo opačného názoru. Ani ve vlastní straně přitom Seehofer v tomto ohledu neměl jasnou podporu. Za dobrý jeho postoj ocenilo 56 procent voličů CSU, 41 procent to ale vidělo opačně. Navíc Seehoferovy názory na migraci vadily 90 procentům podporovatelům Zelených, k nimž z CSU přešla řada voličů.

Hlavní roli pro bavorské voliče hrála témata školské politiky (52 procent), dostupného bydlení (51 procent) a životního prostředí (49 procent). Migrační politika byla možná trochu překvapivě nejdůležitější jen pro 33 procent dotázaných.

, , drb