smrt módní ikony

Zemřel legendární módní návrhář Karl Lagerfeld

smrt módní ikony
Zemřel legendární módní návrhář Karl Lagerfeld

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ve věku 85 let zemřel po vleklých zdravotních problémech německý módní návrhář Karl Lagerfeld. O úmrtí rodáka z Hamburku informovala agentura Reuters s odkazem na francouzský deník Paris Match. Od roku 1983 pracoval Lagerfeld pro francouzský módní dům Chanel.

Extravagantní Lagerfeld proslul jako nezávislý tvůrce. Spolupracoval s takovými značkami jako Chloé, Fendi či Chanel, kde zůstal od roku 1983 až do své smrti. V roce 2004 navrhoval šaty pro Madonnu či Kylie Minogue, ve stejném roce navrhl i kolekci pro švédskou společnost H&M, která se vyprodala za dva dny.

Často byl terčem kritiky. Rád totiž využíval velmi štíhlých žen, a proto se o něm říkalo, že podporuje poruchy příjmu potravy. V roce 2001 se zase spolu s Calvinem Kleinem stal terčem útoku skupiny PETA, která protestovala proti nošení pravých kožichů. Protestující oba návrháře zaházely dorty.

Lagerfeld rád lidi šokoval. Začátkem devadesátých let minulého století například požádal striptérky, aby se staly modelkami a zúčastnily se přehlídky jeho černobílé kolekce. Mimo jiné požádal o pomoc i bývalou hvězdu pornografických filmů, Italku Moanu Pozzi. Šéfka Voque Anna Wintourová tehdy během přehlídky pohoršeně vstala a odešla.

Prošel i drastickou změnu image kdy během třinácti měsíců shodil 42 kilogramů. „Prostě jsem se najednou chtěl oblékat jinak, chtěl jsem nosit věci od Hedi Slimane,“ řekl. „Ale tyhle střihy, předváděné velmi, velmi hubenými mladými modely a ne muži mého věku, mě donutily shodit 40 kilogramů. Trvalo mi to přesně třináct měsíců,“ tvrdil tehdy muž, kterého by každý poznal kvůli specifickému stylu oblékání, kterému nikdy nechyběly sluneční brýle.

Lagerfeld byl podle deníku Paris March hospitalizován v pondělí večer, příčina úmrtí zatím není známa.

, jk

19. února 2019