POLITIKA ČNB

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, stoupnou nejspíš v únoru

POLITIKA ČNB
ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, stoupnou nejspíš v únoru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,5 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět ze sedmi členů rady, dva hlasovali pro růst základní sazby na 0,75 procenta. Podle ekonomů pravděpodobně přistoupí rada ke zvýšení sazeb na svém dalším měnovém zasedání na počátku února.

„Ten většinový názor byl v linii, že všechny ukazatele odpovídají prognóze až na nižší růst mezd. Prognóza se naplňuje velmi přesně a prognóza říká, že v tomto momentně není naléhavá potřeba zvyšovat úrokové sazby,“ uvedl ve čtvrtek po jednání rady guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dalším argumentem pro čtvrteční ponechání sazeb beze změny bylo podle něj, že další měnové zasedání rady je zhruba za šest týdnů. „A budeme mít kompletní sadu nových informací a na nich postavenou novou prognózu. Takže se ani nic dramatického nestane, když na ty informace počkáme,“ dodal.

Čtvrteční odložení zvýšení sazeb nebylo podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera způsobeno obavami ČNB o další vývoj ekonomiky, ale spíše praktickými důvody. „Zvyšování sazeb ke konci prosince například naráží na efekt konce roku a nižší objem transakcí na trhu a centrální banky se mu tak spíše vyhýbají. Na začátku února bude mít bankovní rada také novou prognózu, se kterou se váže lepší komunikace s veřejností,“ uvedl.

Podle něj přistoupí ČNB k dalšímu zvýšení sazeb pravděpodobně na počátku února. „Celkově by měla ČNB své základní sazby v průběhu příštího roku zvýšit třikrát až čtyřikrát,“ dodal.

Rizika ohledně dalšího odhadovaného vývoje ekonomiky podle Rusnoka vyhodnotila bankovní rada jako vyrovnaná a nevýrazná. Ke kurzu koruny uvedl, že je stále mírně silnější než modelové předpoklady ČNB. Zároveň zopakoval, že ČNB od února obnoví zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru.

Bankovní rada zvýšila úrokové sazby naposledy na počátku listopadu o 0,25 procentního bodu na současnou úroveň. Předtím zvýšila úrokové sazby v srpnu, a to poprvé od února 2008. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,2 procentního bodu. V září rada nechala sazby beze změny.

,

21. prosince 2017