Sen noci svatojánské

Sen noci svatojánské

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Opera o Hrabalovi

Opera zpodobňuje poslední léta Bohumila Hrabala. Není ale jen portrétem „umělce jako starého muže“. Představuje Hrabala jako osamělého mohykána, pábitele, velkého vypravěče i vtipného glosátora. Prostřednictvím tří zásadních žen svého života zároveň spisovatel odhaluje své niterné stránky a volně jimi provází na pozadí dějin druhé poloviny 20. století.

Hru uvádí operní soubor Národního divadla na Nové scéně v Praze.

Komiks od nejstarší sestry Geislerové

Komiksový seriál z týdeníku Respekt Lely Geislerové vychází poprvé knižně, a navíc v netradičním formátu. Je to kniha o ženách, ale nejen pro ženy, v níž se autorka inspirovala vlastním životem, příhodami svých sester a známých. Rozebírá v ní rozchody, filozofování nad vínem, milostné trapasy, zlobivé děti, nemožné partnery i cynické matky.

Lela Geislerová: Zen žen. Obrazový průvodce životem moderní ženy
Labyrint, Paseka, 224 str.

O zakázané lásce

Thelma začíná studovat na vysoké škole. I navzdory snaze rodičů, kteří chtějí kontrolovat každý její krok, zakouší nezávislost a vír studentského života. Když se však zamiluje do spolužačky Anji, začnou se v jejím okolí dít nevysvětlitelné a děsivé události a Thelma s hrůzou zjišťuje, že jejich příčinou je možná ona samotná.

Thelma
Norsko, thriller/drama/romantický, 2017, 116 min.
Film poběží v českých kinech od 14. prosince 2017.

Rozhovory o Metropolitním plánu

Kniha je souborem jedenácti rozhovorů, které autor vznikajícího Metropolitního plánu, architekt Roman Koucký, poskytl médiím v průběhu posledních pěti let. V prvních rozhovorech je cítit euforie a očekávání, postupně je v nich zaznamenána vleklá krize způsobená ztrátou politické podpory. Dlouho očekávaný plán Praha představil na konci listopadu.

Roman Koucký: Metropolitní rozhovory
Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy 2017, 112 str.

Osmá epizoda Star Wars

Další epizodou Hvězdných válek od studia Lucasfilm pokračuje sága rodu Skywalkerů. Postavy předchozích filmů spolu s legendárními hrdiny galaxie prožívají strhující dobrodružství, během nichž odhalí prastará tajemství Síly a šokující události z minulosti.

Star Wars: Poslední z Jediů
USA, akční/dobrodružný/fantasy/sci-fi, 2017, 150 min.
Snímek vstupuje do kin 14. prosince 2017.

Sen noci svatojánské

David Drábek zrežíroval další hru Williama Shakespeara v rámci cyklu God Save William Shakespeare!. Jedná se o slavnou poetickou i ztřeštěnou svatební komedii plnou magických lektvarů, zmatených párů, aktivních amatérských divadelníků, šibalských nadpozemských bytostí, žárlivých milenců ze světa lidí i víl a vůbec všech těch zamotaných příběhů jedné horké letní noci.

Hru uvádí Klicperovo divadlo v Hradci Králové.

Klicperovo divadlo - Wikimedia Commons / Lysippos

Lyrické texty mladé autorky

Kniha obsahuje dvacet lyrických textů mladé autorky Zuzky Kučerové, které ilustrátorka Lada Brůnová doplnila o melancholické obrázky holky s černými vlasy. Pojednávají o tom, že prožitek smrti není jednou ze součástí života. Celý výtěžek z prodeje knihy jde na provoz krizové telefonické Linky seniorů 800 200 007, již od roku 2002 provozuje Elpida.

Zuzka Kučerová: Konec moře
Papírna, 56 str.

Česká mše vánoční

Již potřetí se Smíšený pěvecký sbor Gymnázia Jana Nerudy představí v Rudolfinu se svým tradičním vánočním vystoupením, realizací České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Tradice nastudování mše sahá až do roku 1970, kdy v podání sboru Gymnázia Jana Nerudy na Malé Straně zazněla poprvé.

Koncert proběhne ve Dvořákově síni pražského Rudolfina 17. prosince 2017.

 

14. prosince 2017