proti paktu OSN

Odpor v německé CDU proti paktu OSN o migraci trvá. Odsuňme jeho podpis, zaznívá

proti paktu OSN
Odpor v německé CDU proti paktu OSN o migraci trvá. Odsuňme jeho podpis, zaznívá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

"V případě potřeby podepíšeme později." Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU), který je jedním z kandidátů na předsednictví Křesťanskodemokratické unie po Angele Merkelové, požaduje, aby se o globální dohodě OSN o migraci hlasovalo na celorepublikovém sjezdu CDU. Ve hře je tak odsunutí podpisu paktu, píše německý tisk. Spahn to řekl listu Bild am Sonntag.

Jde o pozoruhodnou iniciativu, neboť paktu OSN o migraci už tento týden požehnala unijní frakce ve Spolkovém sněmu (Bundestagu), jasně se za něj postavila. Pakt má podle ní pomoci lépe organizovat uprchlictví a migraci. Spahn jde tak svými výroky do konfrontace se špičkami své vlastní strany. Německá média připomínají, že dokument, který se má podepsat v první půli prosince v Maroku, už odmítly třeba USA, Austrálie, Rakousko, Česká republika, Bulharsko a Estonsko. Pokud jde o Němce, ti odměňují citované  země za jejich postoj potleskem hlavně na sociálních sítích.    

Ministr Spahn kritizuje hlavně dění kolem migračního paktu ve Spolkové republice. "Protože jsem se aktivně nepostavili diskusi, vznikl dojem, že chceme něco zatajit a že pakt nám škodí," říká Spahn listu Bild am Sonntag. Netransparentnost podle něj podněcuje nedůvěru, což už byl případ u obchodní dohody TTIP (mezi EU a USA). Spahn tím naráží na fakt, že německá politika a média pakt OSN o migraci téměř netematizovaly. Pokud o něm politici debatovali, tak mimo doslech veřejnosti. Dle Spahna se musejí vyložit na stůl všechny otázky veřejnosti.   

Proti migračnímu paktu OSN se aktuálně postavila i zemská organizace CDU v Sasku.  Na sjezdu partaje v Röblingen am See vyzvala v sobotu večer většina delegátů německou vládu, aby pakt odmítla. K odpůrcům paktu patří i nově zvolený zemský šéf CDU a saský ministr vnitra Holger Stahlknecht. Mluví o "žluté kartě pro spolkovou vládu". 

Kancléřka Angela dne předtím pakt OSN hájila. Též odsoudila "lži", které se podle ní šíří v souvislosti s globální dohodou OSN o migraci. Suverenita signatářských zemí není podle ní žádným způsobem narušena. Cílem dohody je snížit migrační tlak, řekla kancléřka, podle které bude mít dál každá země právo přijímat své vlastní zákony.

V Německu je hlavním kritikem paktu OSN o migraci strana Alternativa pro Německo (AfD). Že obavy kritiků z této dohody nejsou neoprávněné, dokládají též výroky některých, hlavně levicových politiků. Například Filiz Polatová, mluvčí pro migraci frakce Zelených v Bundestagu, před několika dny v rozhovoru s listem Die Welt uvedla, že některé formulace migračního paktu OSN by se měly rychle převést do německého práva. 

, red

18. listopadu 2018