Debata kandidátů na primátora Prahy

Devět let žiji v registrovaném partnerství, říká pražský lídr ANO Stuchlík

Debata kandidátů na primátora Prahy
Devět let žiji v registrovaném partnerství, říká pražský lídr ANO Stuchlík

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Příští pražský primátor bude nakloněn LGBT komunitě. Vyplývá to ze setkání pěti kandidátů na šéfa pražského magistrátu. S trochou nadsázky lze říci, že se při čtvrteční debatě ve Sněmovní 7 předháněli v tom, co by pro komunitu gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů udělali, pokud by jejich strana nebo hnutí vyhrály volby. Jediným z diskutujících, který se k homosexualitě otevřeně přihlásil, je kandidát vládního hnutí ANO Petr Stuchlík. „Devět krásných let žiji v registrovaném partnerství,“ řekl Petr Stuchlík.

Ostrá část boje o pražský magistrát už odstartovala. Vůbec první debata kandidátů na příštího primátora byla věnována tématu LGBT komunity, ale především otázce manželství a adopce dětí gayi a lesbami. Diskuzi svolala iniciativa Jsme fér, která vede kampaň za manželství pro všechny. Účastníci debaty se sice shodli, že adopce dětí homosexuálními páry je správná cesta a v parlamentu by pro manželství gayů a leseb hlasovali, shodu ale nenašli v tom, co by pro komunitu pražský primátor měl nebo neměl dělat. Debatovali Bohuslav Svoboda (ODS), Ondřej Mirovský (SZ), Petr Stuchlík (ANO), Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu) a Zdeněk Hřib (Piráti).

Kandidáti se ale neshodli v nuancích typu, zda se má prvně prosadit manželství homosexuálů, nebo má přednost adopce dětí gayi a lesbami. Předseda TOP 09 a europoslanec Pospíšil také zdůraznil, že nelze očekávat, že budou v výsostně etické a společenské otázce manželství homosexuálů jednotlivé poslanecké kluby jednotné. Budou to totiž poslanci a nikoliv pražský magistrát, kteří o tom budou rozhodovat.

V čem ale vyjadřovali odlišné názory důrazněji, je role primátora v tom, zda a co má ve funkci pro LGBT komunitu udělat.

Před publikem, které z velké části zastupovalo právě LGBT komunitu, kandidáti na pražského primátora nešetřili nápady, jak komunitě vyjít vstříc. Kandidát Zelených Ondřej Mirovský například uvedl, že by v případě, že by se stal primátorem, na magistrátu trvale vyvěsil vlajku Prague Pride. „Registrované partnerství by mělo být možné uzavírat nejen na Praze 1,“ dodal Mirovský.

Sérií kroků má v této oblasti promyšlenou i pirátský lídr Zdeněk Hřib. Prosazoval by, aby městské firmy zajistily, že zaměstnanci nebudou kvůli své orientaci diskriminováni. Férová pravidla by nastavil pro dotace různým akcím. Jako příklad uvedl, že na Prague Pride šlo méně peněz z pražské kasy než na akci motorkářů. „Návrhem číslo tři je nutná osvěta a prevence kvůli tomu, že Praha čelí lokální epidemii HIV a AIDS,” uvedl Zdeněk Hřib.

Proti některým Hřibovým návrhům se vymezil Bohuslav Svoboda z ODS. Ten věří, že primátor nemá právo diferencovat mezi občany. „Z magistrátu musí zaznívat, že jsme všichni stejní a jsme si rovni. LGBT komunita se nesmí vyčleňovat, já jako primátor budu stále říkat, jsme všichni stejní. Není možné tvrdit, že má komunita dostávat víc grantů, protože je jiná. Jsme stejní,” uvedl Svoboda, jenž v čele Prahy už jednou stál a jako primátor posvětil první ročník Prague Pride.

Na otázku moderátorky Veroniky Sedláčkové, co by pro komunitu v případě usednutí do primátorské židle udělali, byl stručný Petr Stuchlík. „Šel bych vlastním příkladem,” uvedl Stuchlík, jenž se během debaty několikrát přihlásil ke gay komunitě a zmiňoval svého partnera, mluvčího Kapsche Davida Šimoníka.

Pro Stuchlíka byla čtvrteční debata první větší politickou debatou a zdá se, že už převzal rétoriku premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. „Já jsem v politice nováček, já se tu učím,” uvedl a exministra spravedlnosti Pospíšila a pražského zastupitele Mirovského se dotazoval, co doposud pro LGBT komunitu udělali.

Chyběli Semelová, Landovský a Čižinský

Pozvání dostali, ale chyběli Marta Semelová (KSČM), Jakub Landovský (ČSSD) a Jan Čižinský (Praha Sobě). „Jsem na schůzce ministrů obrany členských států a zastupuji pana ministra,“ vysvětlil pro deník Echo24 svou nepřítomnost Landovský. „Na debatu na úzce zaměřené téma nabízíme vždy účast kandidátů, kteří se dané oblasti na magistrátu budou věnovat,“ uvedl Čižinský s tím, že Praha Sobě nabídla účast Hany Třeštíkové, dvojky na kandidátce Prahy Sobě. Ta na debatě skutečně byla, ale v publiku. Organizátoři k Čižinského nepřítomnosti uvedli, že přijít odmítl.

30. srpna 2018